Прагът за регистрация по ДДС да бъде вдигнат двойно - от 50 000 на 100 000 лева.

Мярката в помощ на бизнеса анонсира премиерът Кирил Петков в началото на днешното правителствено заседание. Ще бъде внесено искане за дерогация към Европейската комисия. 

Кирил Петков припомни, че това е един от предизборните ангажименти на коалицията. Целта е да бъде облекчен бизнесът.

Петков се похвали, че за пръв път в историята България има централна роля в региона за енергийната сигурност, а София ще приюти центъра по логистика. Преди правителственото заседание Петков се включи в срещата на енергийните министри, която се провежда в момента в резиденция "Бояна".

Нинова и бизнесът искат възобновяване на преговорите с „Газпром“

Нинова и бизнесът искат възобновяване на преговорите с „Газпром“

Спешно приемат Закон за облагане на свръхпечалбите на енергийните предприятия

По-късно от МС съобщиха за приетото решение, с което правителството одобрява подаването на Искане от Република България за дерогация от разпоредбата на чл. 287 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност за повишаване на прага за обща регистрация за целите на ДДС с цел да опрости процедурата за събирането му, съгласно чл. 395 от същата директива.

Поисканото от страната ни включване на 31 декември 2024 г., като краен срок на действие на специалната мярка, е съгласувано с влизането в сила на Директива (ЕС) 2020/285. В нея се предвижда, че от 1 януари 2025 г. държавите членки трябва да започнат да прилагат националните разпоредби, които те трябва да приемат, с цел привеждане в съответствие с нея.

Исканата дерогация представлява промяна на прага за обща ДДС-регистрация от 26 500 евро на 51 130 евро. Този праг ще се прилага за данъчно задължени лица, установени на територията на страната, които искат да се възползват от специалния режим за малки и средни предприятия, при условие, че са налице законовите условия, свързани с упражняването на това право.

Прилагането на тази мярка от страна на България няма да засегне лицата, които не желаят да прилагат специалния режим на облекчения за малките предприятия и както и досега, те ще продължават да могат да се регистрират доброволно за целите на ДДС облагането (чл.100 от ЗДДС). Предвид обхвата на режима, за повишаването на чийто праг се иска дерогацията, мярката не следва да обхване етапа на крайното потребление.

Исканата дерогация ще даде възможност на страната ни да подобри събираемостта на ДДС и да противодейства на данъчните измами с този данък.