На заседание на Съвета за координация и сътрудничество за осъществяване на националния механизъм за определяне на политиките и за координация в сферата на мерките за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма е отчетен напредъкът предвид поетите политически ангажименти на високо равнище за осъществяване на необходимите правни, регулаторни и оперативни реформи, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет (МС).
Заседанието е проведено под председателството на служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова. На него са приети решения за конкретни действия по оставащите за изпълнение мерки, включени в Плана за действие на групата за финансови действия FATF и Плана за действие за изпълнение на Стратегията за противодействие на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Република България 2023 - 2027 г.
Обсъдени са също конкретни действия за подобряване на координацията между компетентните органи и институции. В рамките на заседанието е коментирана и необходимостта от ускоряване на работата по неизпълнените към момента мерки, необходими за възможно най-бързото изключване на България от т.нар. "сив списък".
Съобщението за проведено заседание идва в момента, когато финансовият министър подхвърли идеята за амнистия за неплатени задължения към хазната, като една от възможностите за повече приходи в бюджета за следващата година.
Изключително лаконична е публично Петкова, като информация за планирания бюджет се появява по-скоро като коментар от страна на партиите и синдикатите.
Според Петкова са се обсъждали две възможности за амнистия. Едната е за доброволно внасяне на декларирани, но просрочени задължения, като лихвите по тях ще бъдат опростени. Другата е физическите лица, които не са декларирали доходи, да получат еднократна възможност да ги декларират, като те ще бъдат обложени с по-висока ставка - между 15 и 20%, без санкция и лихви.