Не питайте кандидатите за българско гражданство за пълен член, питайте за Конституцията, призовават от ВМРО с писмо, изпратено до Народното събрание, правителството и президента.

Писмото е по поводът идеята стриктен тест по книжовен български език да отсява кандидатите за гражданство.

В него ВМРО е включило предложения по процедурите за придобиване на българско гражданство.

Предлага се да се въведе препитване по българската Конституция, по основни елементи от историята на България, както и полагане на клетва от получилите гражданство.

Мотивите на ВМРО са, че така кандидатът ще покаже знания за основите на законността в България, а и ще се установи до каква степен познава и уважава корените на българската общност. Клетвата при получаване на гражданство пък е задължителен знак за това, че да си българин е чест и отговорност.

Според ВМРО езиковото препитване може да остане като вариант - но само за кандидатите извън традиционните български общности. ВМРО обаче не приема на такъв тест да се подлагат кандидатстващи за българско гражданство от Македония, Западните покрайнини, Бесарабия и т.н.

Българите от близките страни не са виновни, че не познават книжовната норма. Да ги накараш да докажат познания по граматика, след като са лишени от достъп до езика си, е цинизъм. Това е все едно да ги обвиниш, че териториите им не са част от България", пише в писмото.

В документа, подписан от лидера на ВМРО Красимир Каракачанов, се припомня:

Българската държава е длъжник на българите зад граница, а не те на нея". „Външният ни министър първо трябва да се погрижи да бъдат възстановени българските гимназии в Солун и Скопие например, и чак тогава държавата да изпитва хората на книжовен български", саркастично обобщава писмото.

В края на писмото са поместени и предложенията:

1.Проверка на познанията на кандидата по българската Конституция - кандидатства се за част от гражданска общност, трябва да се познават нейните правила и основа;

2.Проверка на историческите познания на кандидата - за да се разбере в каква степен той познава и разбира корените на общността, към която иска да се причисли;

3. Клетва на получилите българско гражданство - да си гражданин на България е чест и отговорност.

4.Езиковото препитване да остане като вариант за кандидатите извън традиционните български общности - но да се прилага във форма, която гъвкаво отчита спецификата на всеки конкретен случай.