Европейският съюз да се обедини в обща позиция по отношение на отбраната на войната в Украйна. Това бе основният извод на семинара на тема "Обща отбранителна политика след агресията на Путин в Украйна"

Доц. д-р Велизар Шаламанов, бивш министър на отбраната, заяви, че България е силно заинтересувана Европа да има автономност, да се базира на силна индустрия. "Европа трябва да се еманципира в сферата на отбранителните технологии, ЕС говори за европейска отбрана, но има ограничени операции по теории на книги, което не е отбрана. Така например, Финландия и Швеция по въпросите на отбраната разчитат на НАТО", обясни Шаламанов.

Доц. Георги Цветков, военен експерт, коментира и системата за отбрана - PESCO, за него е правилна посока, но без ролята на САЩ, дори на Канада, "не може".

"Нещата няма да се случат без ясно посочване на отговорностите на държави, създаването на двустранни и регионални формати, които да водят до обедняване на усилията, с водеща роля на големите европейски държави, които да се координационни центрове. Такива може да са България-Гърция, България-РСМ", каза Цветков. Според него - трябва да има увеличаване на чисто военното присъствие и да се говори за координиране на усилията в индустриалната сфера.

ЕС не изключва да търси решение на войната в Украйна със сила

ЕС не изключва да търси решение на войната в Украйна със сила

Обикновено войните се печелят или губят на бойното поле, отбелязва Жозеп Борел

Стоил Яков, бивш председател на борда на Терем ЕАД също е "за" силна отбранителна индустрия, тъй като България произвежда оръжие по стандартите на Варшавския договор и ремонтира стара съветска техника. "На думи всички правителства казаха, че държава, която е член на НАТО, трябва да усилва тези зависимости, не може да получаваме от ремонтите на агресорите, налага се да сме с морално остаряла техника, машини на 50-60 г., енергоемки, с ниска промишленост", анализира той.

Агресията на Путин в Украйна и процесите, които катализира, превърнаха сроковете ни от пожелателни в без алтернативни, необходима е политика за въвеждане на нови технологии, посочи Яков. Той се спря и на модернизацията на фрегати, на ВВС, за които трябва съфинансиране от европейския бюджет за изработване на нови изделия и взаимодействие с предприятията на БАН и университетите. Той е категоричен, че модернизацията ще доведе до по-добра Българска армия и модернизацията на отбраната, а специалистите ни ще имат по-висока квалификация. Яков иска още изграждане на паневропейски пазар на отбранително оборудване, да се ускори процеса, тъй като кризата показва, че няма време.

Проф. Тодор Тагарев, бивш министър на отбраната, се изказа, че е предоставена военна помощ преди войната в Украйна от много страни, като шведски танкери, а особено САЩ са решили да споделят публично и немалка част от информацията. Той коментира и шпионите и посочи, че в България няма осъден шпионин. Тагарев добави, че хиляди западни артисти са застанали на страната на Украйна, а у нас са единици, заради отношения с Русия.

За "системата за военно образование" - той смята, че е останала в миналия век. Тодор Тагарев подкрепя Велизар Шаламанов, че ЕС трябва да реши да се нагърби със задачата да осигурява отбрана срещу конвенционална агресия.

Семинарът бе организиран от Euroactiv Bulgaria и евродепутата Радан Кънев.