Няма закон, който да ни дава право да свалим един дрон. Това заяви в студиото на нова телевизия военният министър Атанас Запрянов.

Това се отнася дори и стратегически обекти, като летище "София", призна Запрянов. До този момент не е имало такава инициатива за формулиране в законодателството на правомощия на българската армия в тази посока, но е редно да се помисли в тази посока.

Припомняме, че неизвестен дрон беше засечен във въздушното пространство на летище София на 7 февруари 2025 г. Заради инцидента бяха забавени шест полета. Вчера вицепремиерът и транспортен министър разпореди държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" (РДВ) да предложи техническо решение за ранно установяване и проследяване на безпилотни летателни средства, навлизащи в обхвата на подходите и зоните за излитане и кацане на българските летища.

Гроздан Караджов иска анти-дрон системи за летищата

Гроздан Караджов иска анти-дрон системи за летищата

Ръководство на въздушното движение трябва изготви техническо решение

По думите му темата е много болна за България. Запрянов каза още, че летището в София е било под риск. Той изтъкна, че армията няма право да свали дрон дори над военен обект. Военният министър смята, че след като вече страната има редовно правителство, трябва възможно най скоро да се сформира работна група, която да изготви законодателни промени. Той уточни, че е необходимо разписване на процедура, която да регламентира кой орган в какви случаи какви мерки може да предприеме. Според Запрянов необходимата законодателна промяна може да се направи за 3-4 месеца.

За членството ни в НАТО той коментира: "То дава пълна гаранция за териториалната ни цялост. Колективната отбрана е най-икономичният начин да градим армия, която да гарантира националната сигурност".

Военният министър каза още, че след встъпването на Доналд Тръмп в длъжност като президент на САЩ трябва да стегнем въоръжените си сили, да увеличим разходите за отбрана и да модернизираме армията си. Той посочи, че Тръмп е прагматичен лидер и няма да вярва на приказки, а на конкретни дела. Запрянов добави, че може би на новия лидер на САЩ са му докладвали че постигнатите от страните в НАТО 2% от БВП за отбрана вече не са достататъчни, а американските данъкоплатци ще питат защо те трябва да плащат повече.

Европейските членки на НАТО съгласни за над 2% от БВП за отбрана?

Европейските членки на НАТО съгласни за над 2% от БВП за отбрана?

Антонио Коща очаква да бъде поставена нова цел на срещата на върха на НАТО през юни

След церемонията в САЩ по предаването на страната ни на първия български многоцелеви изтребител F-16 Block 70 в края на януари министърът на отбраната отчете: "Докладваха ми, че инфраструктурата у нас вече е готова да посрещне първите два самолета F-16. Няма пречка от тази гледна точка машините да пристигнат. По договор трябва да получим 8 изтребителя. Първите три вече са слезли от конвейера. Единият е напълно облетян и готов за експлоатация. Очакваме и втория. Третият ще остане за обучение на нашите техници."

От думите му стана ясно, че се очаква първите два изтребителя F-16 да пристигнат в България през март или април тази година. Следващите три от общо 8 самолета ще бъдат у нас в средата на 2025 г., а последните три - в края на септември тази година.

Запрянов притеснен от забавените инфраструктурни проекти, свързани с F-16

Запрянов притеснен от забавените инфраструктурни проекти, свързани с F-16

Министерството на отбраната се опитва да навакса