Президентът Румен Радев дава основания да се започне процедура по импийчмънт. Той взема становища, които са против националния интерес, и действа срещу международни договори, сключени от България, излага на риск националната сигурност. Във всичките си изяви засега ни тласка към Евразийския съюз.
Такава позиция изразиха юристи от ГЕРБ пред "24 часа".
Поводът в политическите кулоари да се заговори неофициално за импийчмънт на държавния глава стана позицията му за Венецуела, разтълкувана от управляващите като опит за самостоятелно водене на външна политика в разрез с тази на правителството и с позициите на ЕС.
По конституция външната политика се формира от правителството, а функциите на президента са представителни.
Подозренията, че президентът изразява проруска позиция бяха засилени от изявление на бившия генерал от КГБ Леонид Решетников, пред ТВ "Европа".
Преди две години руският генерал-лейтенант, който е бивш резидент на КГБ у нас, призна, че той е идеологът за издигането на кандидатурата на Радев. Той разкри, че е обсъждал темата с Корнелия Нинова. Тогава лидерката на социалистите обвини Решетников в лъжа.
На практика обаче позициите на Радев нерядко се покриват с тези на Москва и са в противоречие с тези на ЕС.
"България трябва да се въздържи от подкрепа на предложената проевропейска позиция", заяви Румен Радев със статус във Фейсбук. Наблюдатели нарекоха веднага позицията му проруска. Тя влезе в разрив с тази на правителството, което подкрепи повечето държави от ЕС, признали Гуайдо за временен президент.
Според юристите от ГЕРБ, президентът действа срещу договори, ратифицирани по надлежния според конституцията ред и чието спазване от страната ни е задължително. Така Радев уронва престижа и националната сигурност, категорични са управляващите. Оттам напомнят друго основно задължение на президента по конституция - да е обединител на нацията, а Радев я разединявал.
Макар да са крайно недоволни от държавния глава, от ГЕРБ обаче не искат сега процедура по неговото отстраняване, защото в година, в която предстоят два избора, това няма да е стабилизиращо страната действие.
"Импийчмънт по тази тема би бил абсурден" - с тези думи юристи от БСП отказаха всякакви коментари.
Mithrandir
на 07.02.2019 в 20:06:58 #9"Народът" става, когато някой организира и плати за това. Само децата и идиотите вярват в тези глупости за спонтанните революции.
E.Stanoeff
на 07.02.2019 в 10:33:07 #8Тия "юристи" от Шайката изобщо как си представят тая работа ?? Та нали Народа ще стане и ще ги помете всичките шайкаджии . Или тиквата си мисли че лъжите му се приемат безрезервно от всички ?
ivan-dimitrov-RjQDC8Kv
на 07.02.2019 в 09:00:31 #7Много важно е преди да се произнесем да бъдем разумни- да имаме точна оценка за казуса- причините и т.н. В случая САЩ чрез решенията на Тръмп е да налага за пореден път проблемен въпрос - отстраняване на законноизбран президент.Въпроса че проблема не е в президента Мадуро, я в желанието на САЩ да контролират и за грабят богатствата на Венецуела. За тази цел САЩ изгради проблемна структура- рестринции в банковия сектор, в търговията, икономиката и т.н., т.е кризата във Венецуела е предизвикана не без намесата наЦРУ-САЩ.За си припомним сас беше съсипан Ирак- Либия, как беше съсипана Сирия. Как Порошенко стана президент на Украйна. това са известни прийами на САЩ да контролират света. Аз контретно ще поставя следните въпроси: -1Това е груба и брутална намеса във вътрешните работи на суверенна държава. Ако сега някой обяви Хилари Клинтън за президент на САЩ а Тръмп го обявят за незаконен - ще има ли нови избори в Америка???? -2.Американците ореваха света, защото Москва се е намесила в изборите им, а сега направо си назначават президент на независима държава и пак реват, че не ги слушат всички. Наглостта им е безгранична.
posredstven
на 07.02.2019 в 07:37:26 #6Юристи от ГЕРП .. Да не би да са от училището на цачева. Там са все едни гении
Mithrandir
на 07.02.2019 в 07:19:44 #5Забавно е да гледам как и на територията на България, също се води битка между националните елити на САЩ и глобалното управление. Жалкото е, че в тази битки всички "наши" политици защитават едни или други външни интереси.
Philosopher
на 07.02.2019 в 06:16:28 #4Всеки момент е подходящ! Няма какво да се чака. Недоразумението президент се вживява и във външната политика, където няма правомощия. Главен разединител на нацията.
ivan-machkarski
на 07.02.2019 в 05:12:44 #3До 58eng, нещо не са ми много ясни тези основания и обстоятелства!
58eng
на 07.02.2019 в 04:52:09 #2Нe e така Иване, много по-интересни са основанията. Кой лично се е заел...при наличните обстоятелстване трудно за всеки юрист.
ivan-machkarski
на 07.02.2019 в 02:28:04 #1След като посочвате президента, нужно е и да посочите кои са юристите поискали импийчмънт, да не би да е Дани Ръбала!?