Има задържани българи с копие от Панагюрското златно съкровище, стана ясно от позицията на Министерството на икономиката.
От Националния исторически музей (НИМ) по този казус твърдят: "Няма задържани служители на НИМ. Няма задържани предмети."
Повод за реакцията на двете институции е журналистическа публикация, според която копието е задържано на митницата в Дубай, защото не е имало придружаващи документи.
От Министерството на икономиката пишат, че задържаните не са служители на Министерството на икономиката, а са представители на консорциума, който изпълнява обществената поръчка, за организиране представянето на България на ЕКСПО 2020.
"Като координатор на българското участие в Изложението Министерството на икономиката е обявило обществена поръчка за изпълнител и има сключен Договор № 121/13.12 2019 г. с ДЗЗД "България ЕКСПО 2020", за осигуряване на цялостната организация по подготовка, изготвяне на концепция и осъществяване на участието на Р България в Световното универсално изложение ЕКСПО2020 Дубай в ОАЕ", обясняват от икономическото ведомство чия е отговорността.
Според тях документите за износ на съкровищата е трябвало да бъдат изготвени от фирмата изпълнител, както от юридическа, така и от финансова гледна точка. Отговорността за пренасянето на предметите, както и за цялата изложба е на изпълнителя- ДЗЗД " България ЕКСПО 2020", се казва в позицията на МИ.
Според тях подготовката на документите е оставена за последните дни преди заминаването и за това от Министерството на икономиката ще търсят отговорност от изпълнителя.
Според Закона за културното наследство би трябвало да има три официални копия на това съкровище - в Панагюрския музей, в Пловдивския археологически музей и в НИМ. Документи за пренос на копие на такава ценност се изготвят от Министерството на икономиката, а от Министерството на културата не носят отговорност за копията.
От Националния исторически музей отричат копие на Панагюрското съкровище и техни служители да са задържани в Дубай.
"НИМ има коректно сключен договор с министерството на икономиката за участие на копия на движими културни ценности в българския павилион в Дубай", уверяват от музея.
Според НИМ публикациите за "проблем с участие на копия на движими културни ценности в българския павилион на "ЕКСПО 2020" са изцяло фалшиви".
"Истинската новина е, че всички предмети за участие в "ЕКСПО 2020" са поставени в специално изработени за целта транспортни кутии, които осигуряват безопасното им пренасяне", се казва в позицията на Националния исторически музей.
По повод появили се в електронни медии публикации относно участието на Националния исторически музей в Дубай на "ЕКСПО 2020" ръководството на НИМ заявява, че въпросните публикации отговарят напълно на профила на фалшивите новини, които в ЕС се окачествяват като дезинформация, обвиняват от НИМ съобщението за проблем с наши съграждани и българска културна ценност.
От музея изтъкват своя договор с Министерството на икономиката, организатор от българска страна, за участие на копия на движими културни ценности в българския павилион на "ЕКСПО 2020" и уверяват, че са изпълнили всички клаузи на договора.
"Истинската новина е, че всички предмети са поставени в специално изработени за целта транспортни кутии (видно от приложената снимка), които осигуряват безопасното им пренасяне. Уточняваме, че оригиналът на Панагюрското съкровище продължава да се експонира в зала № 2 и може да се види в работното време на Националния исторически музей", се казва в съобщението на НИМ.
На фейсбук страницата на Министерството на културата под публикация за протоколна среща на служебния министър Велислав Минеков се съобщава за проблема: "Вчера митничарите на дубайското летище са задържали членове на българската делегация за Експо 2021, които са пренасяли в ръчните си багажи реплика на съкровището. То трябвало да краси българския павилион, но не в момента е арестувано от местните митници".
Предметите с обща маса 9 кг чисто злато не били оформени като износ на българската митница. За произхода им имало само писмо, че не са оригинал и културна ценност. Митниците на ОАЕ са освободили делегацията ни след разпит, но са задържали предметите, тъй като е налице нарушение на митническото законодателство. Де юре е налице незаконен внос на 9 кг от ценния метал в ОАЕ.
В отговор министър Минеков пише, че проблемът вече е решен.