Като успешен оцени последния Консултативен съвет по национална сигурност държавният глава Румен Радев. В интервюто си за БНТ той определи като основна своя цел не обединението на законопроекти, което е задача на Народното събрание, а обединение върху принципи.
Припомняме, КСНС по темата за корупцията се наложи да се събира два пъти, след като първия път съветът бе провален заради намалено присъствие - премиерът Борисов влезе при президента с чак и половина по-късно, а някои членове - Цветан Цветанов, Мустафа Карадайъ, Веселин Марешки, Красимир Каракачанов - напуснаха по-рано с аргумент служебни ангажименти. Тогава държавният глава Румен Радев свика втори КСНС по същата тема две седмици по-късно. Опозицията в лицето на БСП обвини тогава управляващите в саботаж.
Според Румен Радев обаче основният успех на КСНС е фактът, че "хората, от които зависи успехът от борбата с корупцията, са излезли от анонимност" и вече не се крият зад колективната отговорност на Народното събрание. "Тези хора излязоха от анонимност", категоричен бе Радев.
Той открои, че сега вече ще стане ясно, каквато е и неговата теза, че борбата с корупцията не може да се води с имуществени декларации.
Румен Радев коментира и последния закон, с който отпада давността на престъпленията, свързани с приватизацията. С него, според Радев, "самите вносителите нанасят удар върху собствените си предложения".
"Тези хора са били във властта. Това означава, че законът не хваща тези хора", обясни Радев и допълни, че на практика същите тези хора позволяват, чрез законодателството, при напускане от властта, вече не се подават имуществени декларации и "можеш да харчиш заграбеното на воля".
Румен Радев настоя отговорност да носят и тези, заради които няма въздействие и разкриване на престъпленията от прехода. Макар и не директно, държавният глава визира неработещата прокуратура. Радев обясни, че трябва да се работи по т.нар. студени досиета.
Държавният глава посочи, че трябва да набере сила и смелост да се разкриват схемите днес, от горе до долу и обратно.
Радев заяви отново и че е песимист, че чрез имуществени декларации може да се бори днес корупцията. Визирайки и скандала "Парадайз пейпърс" и практиката от други държави, той посочи, че явно е нужно по такива схеми да работят постоянни силни екипи.
Като големите проблеми на България Румен Радев отново посочи борбата с корупцията, съдебната реформа, която "на практика спря", бедността, която лекуват с макроикономически мерки.
Държавният глава обясни връщането от своя страна на избора на нов председател на ВАС на ВСС с желанието новият висш орган с нова легитимност да утвърди избор. За това, че е получил отново същото име, Радев посочи: "Ако някой има критики - да ги отправи към законотвореца, който е заложил същия резултат." С тези думи Радев потвърди констатацията си за спрялата съдебна реформа.
Скандала с оставката на здравния министър Николай Петров, държавният глава коментира като "тежки и явни нарушения в обществените поръчки". Румен Радев заяви, че познава много добре генерал Петров и като лекар, и като генерал.
Президентът посочи и че е дал ясна задача да служебното правителство да проучи за нарушения и такива са били разкрити и в други сектори - санирането, ръководства на редица държавни предприятия. Румен Радев заяви обаче категорично, че в случая "няма нищо лично между двама генерали".
Президентът обаче разкритикува фокуса на вниманието, който паднал не върху нарушенията, а върху това кой си е позволил да разкрие истината. "Ако разкриването на истината е тежък грях, то ние сме в тежка морална криза. Това е в разрез с принципите на демокрацията", посочи Румен Радев.
По темата за "стачката" на летците от авиобаза "Граф Иганатиево" президентът заяви, че "със сигурност действията на летците не са по сигнал", с което отрече да има пръст в случая. Радев директно заяви, че той от една години не е командир, не подава сигнали и евентуалното му замесване в случая са "изказвания - непремерено цинични".
По думите на Радев действията на летците са "отчаян сигнал към институциите, които от години периодично приземяват авиацията".
Всеки летец залага с всеки полет - благосъстоянието на себе си и своето семейство. А много политици излязоха от политиката богати и безнаказани, посочи Румен Радев.
По думите му на летците се налага "отново и отново да обосновават своята необходимост".
"Това не е хоби, името им не се свързва с преврат и каприз... Аз няма да се поддам на шантажа и да предам своите подчинени", посочи Румен Радев,
Румен Радев за пореден път заяви, че решението на НС по процедурата за закупуване на изтребител и връщане в начална точка и то при условия на некомпетентно погазване на всички критерии и процедури.
Румен Радев заяви и че никога не е започвал война между институциите, така че острите му изказвания не могат да се определят като контраофанзива. На въпрос дали не се притеснява от институционална самота, Радев посочи, че макар и президентът да има силно ограничени правомощия, той може да отстоява истината. И точно това възнамерява да прави, категоричен е Румен Радев.
"За мен не е важно колко време ще бъде президент, а какъв президент ще бъда" - така завърши интервюто си държавният глава, като призова усилията ни да станат общи.
karlo-lukanov
на 12.11.2017 в 07:31:38 #2ТЕЗИ ОТ КОИТО ЗАВИСИ КОРУПЦИЯТА СА САМИТЕ КОРУМПИРАНИ - НИЕ СИ ГИ ЗНАЕМЕ .............................. ТОВА СА СЕГАШНИТЕ КРАДЦИ !
58eng
на 11.11.2017 в 00:47:49 #1Радев е абсолютно аут от ситуацията-с неговато служебно червено правителство начело с малоумния професор "юрист".