Президентът Румен Радев заяви категорично, че Комисията за противодействие на корупцията (КПК) не може да продължи да функционира в настоящия си вид. Според него структурата се използва като паралелна прокуратура и служи на задкулисни интереси, вместо реално да се бори с корупцията.

"Не може тази комисия да бъде бухалка в ръцете на задкулисието", каза Радев пред журналисти по време на посещението си в авиобаза "Крумово", където коментира и ситуацията с горските пожари в страната.

Държавният глава подчерта, че ако КПК бъде запазена, е необходима цялостна реформа, включително промяна на функциите и състава ѝ.

Денков: Ако закрием КПК, по тази логика следва да закрием и прокуратурата

Денков: Ако закрием КПК, по тази логика следва да закрием и прокуратурата

Денков: Ако закрием КПК, по тази логика следва да закрием и прокуратурата

Темата отново излезе на преден план, след като Делян Пеевски, лидер на ДПС-Ново начало, обяви чрез публикация във Facebook, че ще внесе предложение за закриване на КПК, като настоява то да бъде гласувано на две четения още следващата седмица.

Към дебата се включиха и други парламентарни сили, сред които "Възраждане" и депутати от коалиция МЕЧ и ИТН, които дават заявка да подкрепят предложението. По-късно от ИТН и МЕЧ намалиха остротата на изявленията си и намекнаха, че може и да не подрепят предложението.

В събота в Бургас лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов заяви, че партията му все още не е взела решение как ще гласува по въпроса, но призна, че при ясно оформено мнозинство от ПП, ДБ, ДПС-Ново начало, "Възраждане", МЕЧ и ИТН, комисията ще бъде закрита, независимо от позицията на ГЕРБ.

Бойко Борисов и премиерът Росен Желязков предупредиха, че ако КПК бъде закрита, страната ни рискува да загуби милярди левове по ПВУ.

ПП ще гласува против закриването на КПК

ПП ще гласува против закриването на КПК

Демократична България настоява за сериозни промени в правомощията й