До 150 000 лв. санкции ще плащат нарушители при бъдещо строителство на плажовете "Иракли", "Бяла-Карадере" и "Корал". Това предвиждат окончателните промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.

Досега размерът на глобите беше до 60 000 лв.

С измененията се гарантира възпрепятстване на бъдещо строителство на ивица с широчина 500 м от границите на морските плажове за природосъобразен туризъм - "Иракли", "Бяла-Карадере" и "Корал".

Проектът е внесен от Кирил Петков, Бойко Борисов, Христо Иванов и Делян Пеевски. Според тях чрез промените се спират възможностите за реализиране на одобрените в годините и влезли в сила общи и подробни устройствени планове.

С промените се въвежда забрана за строителство в ивицата на 500 метра от морските плажове за природосъобразен туризъм Иракли, Бяла-Карадере и Корал. Това стана ясно, след като днес парламентът прие с гласувания на второ четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.

С приетите разпоредби се определя зона "А" - ивица от 500 метра от границите на морските плажове за природосъобразен туризъм Иракли, Бяла-Карадере и Корал, на чиято територия се забраняват строителството на сгради и съоръжения, включително допълващо застрояване; строителството и поставянето на огради, независимо от техния вид, форма, височина и материал върху подвижни бели дюни, неподвижни дюни с тревна растителност и облесени дюни; поставянето на рекламни и монументално декоративни елементи и моделиране на заварения ландшафт.

В зона "А", извън територията на морските плажове, в територията, попадаща в ивицата с широчина 500 метра от границата на морските плажове за природосъобразен туризъм Иракли, Бяла-Карадере и Корал, се разрешават: поставяне на елементи на градското обзавеждане - пейки, осветителни тела, съдове за събиране на отпадъци, преместваеми тоалетни, чешми и указателни табели по реда на наредбата от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, извършване на специализирани дейности на съществуващи, археологични обекти, с изключение на археологически проучвания; извършване на изследвания, свързани с опазване на околната среда; изграждане на елементи на техническата инфраструктура - публична държавна или публична общинска собственост, гласува още парламентът.

В началото на дискусията Тошко Йорданов, председател на парламентарната група (ПГ) на "Има такъв народ", заяви, че освен хубави неща, има и неща, които са чисто "роднински" в този законопроект и даде пример с плажа Корал, който, според него, Кирил Петков смятал за личен.

Коста Стоянов от ПГ на "Възраждане" направи редакционно предложение да бъде заличен текстът, свързан с археологическите проучвания. Редакционното предложение бе отхвърлено с 54 гласа "за", 96 - "против" и 21 - "въздържал се".

Костадин Костадинов, председател на "Възраждане", обясни, че така от разрешената дейност се изключват и археологическите проучвания. Той отбеляза, че в археологическата карта на България има записани и регистрирани три археологически обекта, които са на територията на Иракли и Карадере. Мирослава Петрова от ПП-ДБ настоя, че с параграфа ясно се регламентират разрешените дейности, изследвания, свързани с опазване на околната среда. По отношение на разпоредбата, с която се разрешават специализирани дейности по опазване на съществуващи археологически обекти, Петрова настоя, че тук не се въвежда никаква забрана.

Обезопасяват плажовете без концесионери през 2024 г.

Обезопасяват плажовете без концесионери през 2024 г.

Подготовката за летния сезон започна