Няма да има тотално прекъсване на отношенията между Великобритания и ЕС. Това заяви Ивайло Калфин по време на дискусия за Брекзит. В много сфери отношенията ще продължат.
Външният министър Екатерина Захариева сподели съжалението си, че Великобритания напуска ЕС. Ще бъде загуба, както за Великобритания, така и за ЕС, смята тя. Имаме съгласие, че ще имаме преходен период, отчете първият ни дипломат. В този период правата на европейските граждани ще бъдат запазени такива, каквито са.
До 2020 Обединеното Кралство ще изпълнява евроспоразуменията. Най-трудните неща се договарят накрая, изтъкна Захариева. Имало напредък, но все още ирландският въпрос не е решен. Споразумението за напускане по всички параграфи трябва да е готово през октомври.
Напускането на ЕС означава напускане на над 750 международни договори, по които ЕС е страна. Бизнесът във Великобритания имаш нужда от предвидимост. След като кралството напусне ЕС само един самолет дневно от и за Великобритания може да минава през нашето въздушно пространство.
Външният министър предупреди, че няма много време. Тя настоява да се запази безвизовият режим при пътуване. Иначе евролидерите искали близки търговски отношения с Великобритания. Много е важно сътрудничеството в образованието, изтъкна министър Захариева.
Тя призова да пазим европейския проект. Ние сме честен брокер, коментира външният министър. За това доказателство били поздравленията, които получаваме за европредседателството.
Пред журналисти Захариева коментира промяната на името на Македония. Приемането на името Северна Македония няма да наложи преподписване на договора за добросъседство.
"Това е все едно да променим всичките си договори, които сме подписали като Народна Република България, които все още важат, обясни първият ни дипломат. Не виждам никакъв проблем, успокои тя.
chafeto
на 19.06.2018 в 15:03:39 #4Кастело Белведере Е нищо де, едни си отиват, други идат. Всичко в живота е в движение, промяна. Нови ще приемем. Украйна е нетърпелива, Блаканските държави - също. Тежесттам на ЕС се премества на Изток. Някой ден може и Русия даже да примем, а защо не и Турция - стига да се излекуват от имперската болест. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- И кой иде след англичаните? Е как кой, читаци и арнаути разбира се! Арнаутските банди и без това са пуснали пипалата си в Европа, а си представям какво ще стане, след като всички шиптъри от балканите получат свободен достъп до Европа. Като тук трябва да имаш предвид не само криминалния, но и религиозния фактор. За читаците В ЕС... още близо 80млн мюсюлмани в Европа, честито! Колкото до Русия, ако Европа изобщо успее да се измъкне от процеса на културно заличаване и и успее да се справи с демографския срив, то със сигурност ще се върне към сътрудничество със естествения партньор Русия. Защото сегашното отношение на Европа към Русия не се диктува от самите европейски лидери, трябва да си много скаран с нещата за да не го виждаш това. Касти... Напрегни я малко тая кратуна вместо да декламираш клишета!
chafeto
на 19.06.2018 в 14:10:15 #3user avatar 77486 СЛЕДВАЙ karamazov на 19.06.2018 в 12:43:13 #2 chafeto Проблемите между ЕС и Русия възникнаха когато Русия стана единствената европейска държава променила границите след ВСВ чрез завладяване на територия на съседна независима държава.И ако до тогава завладяването на Карелия, Кьонигсберг,Приднестровието и т.н. беше приемано като наследство от ВСВ, то Крим е съвсем друго нещо.Ако анексията на Крим бъде призната за законна, то в Европа ще настъпят огромни претенции за територии между държавите, които те ще трябва да разрешават чрез сила.Именно запазването на статуквото е гаранция за мира и това диктува на европейските лидери, а не някой друг отношението им към Русия, която всъщност драсна клечката на един потенциален огромен европейски пожар."Напрегни я малко тая кратуна вместо да декламираш клишета!".Това ти самият го каза. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Братле, уважавам твоята любознателност, но твоята "призма" е малко пооцветена в розово. Първо, САЩ и ЕС нямаха проблеми с Русия, докато тя беше деградирала и с разпадаща се армия. Цяла армия от западни "съветници" бяха "налазили" страната и определяха курса на руската политика, а договорите за концесии на стратегическите ресурси бяха по типа на нашия банален случай с Дънди Прешъс, сиреч, пладнешки обир по взаимно съгласие. Е, всеки обича безплатна софра, ама дойде Путин и... Национализира стратегичските сектори и "кой от къде е". И изведнъж Русия стана проблем. Иран също не бе проблем до 1979, когато американското протеже беше изхвърлено, а ресурсите се върнаха в ирански ръце. От тогава Иран е проблем. Колкото до анексията на Крим, американците се гласяха да си настанят корабите там. И имайки предвид, че в крайна сметка това е стратегическо пристанище, а повечето от жителите на Крим са руснаци, както и че Крим по принцип си е Руски, очакваше ли по-логичен отговор от това? Само не знам как американските армии от стратези и анализатори не предвидиха това. Очевидно още са "живели" в сладките Елцинови времена. Но едно нещо ме изумява най-много. Наистина ли вярваш, че гео-политически решения като тези около Украйна наистина се взимат в Европа ? Ще бъде меко казано ако кажа, че наивно, но не искам да ставам груб. А за статуквото, много добре би трябвало да знаеш, че няма вечно статукво, а това вече е достатъчно прогнило и проядено и само влошава нещата. А то определено не е в полза на Европа. За кратуната няма да се повтарям, но определено трябва да поработиш доста, като ще те посъветвам да не ползваш само източници на информация с еднаква политическа насока. Знам, хубаво е да прочетеш нещо, което би ти се искало, но на това му се казва блажено неведение.
karamazov
на 19.06.2018 в 12:43:13 #2chafeto Проблемите между ЕС и Русия възникнаха когато Русия стана единствената европейска държава променила границите след ВСВ чрез завладяване на територия на съседна независима държава.И ако до тогава завладяването на Карелия, Кьонигсберг,Приднестровието и т.н. беше приемано като наследство от ВСВ, то Крим е съвсем друго нещо.Ако анексията на Крим бъде призната за законна, то в Европа ще настъпят огромни претенции за територии между държавите, които те ще трябва да разрешават чрез сила.Именно запазването на статуквото е гаранция за мира и това диктува на европейските лидери, а не някой друг отношението им към Русия, която всъщност драсна клечката на един потенциален огромен европейски пожар."Напрегни я малко тая кратуна вместо да декламираш клишета!".Това ти самият го каза.
Кастело Белведере
на 19.06.2018 в 11:03:26 #1Е нищо де, едни си отиват, други идат. Всичко в живота е в движение, промяна. Нови ще приемем. Украйна е нетърпелива, Блаканските държави - също. Тежесттам на ЕС се премества на Изток. Някой ден може и Русия даже да примем, а защо не и Турция - стига да се излекуват от имперската болест.