Евентуален добив на газ в района на Добруджа нарушава Конституцията и е в противоречие на Закона за подземните богатства.
Това припомнят от Асоциацията на зърнопроизводителите от община Генерал Тошево в своя позиция, информира пред БНР адвокат Детелина Симеонова - правен консултант на асоциацията.
В началото на юли Върховният административен съд излезе с решение, според което отказът на Регионалната инспекция по околна среда и води - Варна (РИОСВ) за допускане на добив на газ в т.нар. находище Спасово, блок Добрич в района на община Генерал Тошево в участъците Рогозина, Рогозина-изток, Чернооково и Калина, е незаконосъобразен.
По думите й това означава, че преписката се връща отново в РИОСВ Варна за ново произнасяне по казуса.
А инвестиционното предложение за добив на газ може да бъде осъществено единствено след провеждане и приключване с положително решение на процедурите по оценка на въздействието върху околната среда и издаване на краен административен акт от варненската екоинспекция.
Сондирането и добив на газ засягат пряко интересите и поминъка на земеделските производители, пояснява Симеонова.
То може да промени екологичното равновесие, което да се отрази на водите на Североизточна България. Там е най-големият източник на подземни води в България - геоложкият масив Малм Валанж, въздухът и загубата на почви, включително хумусният им слой.
Другата част от проблема са редица противоречащи на основният закон - Конституцията, нормативни пропуски в Закона за подземните богатства.
Най-проблемият от тях е, че ако концесионер и зърнопроизводител или собственик на земеделска земя не се разберат, би се стигнало до принудително отчуждаване на земеделски земи и то на цени, различни от пазарните - по държавни разценки.
Това предполага загуба на бизнес, доходи и усложнени демография и екология, каза Симеонова.
По думите ѝ, противоконституционността на текстовете в Закона за подземните богатства касаят както нарушаването на постулата за неприкосновеността на частната собственост, така и факта, че макар всички подземни богатства да са изключителна държавна собственост, концесионерът има правото да придобие право на собственост върху тях. Така, те хем биха били държавни, хем частни, уточнява адвокатът.
fena-mena
на 18.07.2022 в 23:20:20 #2Ебати руските подлоги! Половината свят така добиват и нищо им няма а сега новите технологий за добиване на шистов газ са по малко вредни дори и от добиването на течният газ от платформите. Но руснаците си плащат и нашите гарги грачат а България стои гладна. Имаме шистов газ за над 200 години ползване и то само в северозападнала българия без добруджа
halo
на 18.07.2022 в 16:24:51 #1А евентуални нарушения отзад?