Национална програма за изследователската дейност в България по стареенето на населението обсъдиха в Министерството на труда и социалната политика експерти и представители на научните среди от НОИ и БАН.

Основните приоритети на програмата са свързани с проблемите на политиката към възрастните, последствията за обществото от остаряването на населението, промените на семейните модели, трудовия пазар, медицинските и здравни изследвания, здравето и обслужващите дейности, както и остаряването и справянето с него, и качеството на живот.

Според експерти от Центъра за изследване на населението на БАН, в момента съотношението между работещи и пенсионери в България е едно към едно. Очакванията са в близките години да се увеличава броят на хората над 55-60 години, които са обект на специален мониторинг.

Целта е развитие и повишаване на равнището на заетост до 50 % от представителите на групата, съобщават от пресцентъра на МТСП. Експертите са категорични, че България изостава в това отношение от Европейския съюз, което при равни други условия ще доведе до по-голямо напрежение в пенсионните ресурси, здравната и осигурителната система.

Ако тази тенденция на застаряване и намаляване на населението не бъде обърната, условията за живот ще се влошат, а стандартът ще се понижи чувствително, сочи неотдавнашен доклад на Европейската комисия.

Проучване в България от 2006 г. е констатирало, че едва 12 % от младите хора в страната са оптимисти за бъдещето си, личното си здраве и здравната система в държавата.

За да се задържи стандартът в страната на нивото, на което е сега, учените са изчислили, че трябва да се появят 560 000 души в трудоспособна възраст, което е малко вероятно.

Според специалистите, цената на застаряването ще се поеме от работещите сега млади хора.