Започваме подготовката за включване в Шенгенското пространство, като за България е реалистично присъединяване през 2010 - 2011 година.

Това обаче зависи и от подготовката на Румъния, която си поставя малко по-далечен срок, отбеляза външният министър Ивайло Калфин на редовната си годишна пресконференция, продължила повече от 90 минути.

Припомняме, тази нощ Шенген се уголеми с още 9 държави - тези от предпоследното разширяване на ЕС.

Членството на България в Европейския съюз и всичко произтичащо за страната от него беше определено от външния ни министър като най-важното събитие на 2007 г.

България се включи с летящ старт през 2007 година в реализирането на двете си основни цели като член на общността - носенето на нова стойност и отстояването на националните интереси, каза Ивайло Калфин.

Като примери той посочи българския принос в Черноморската политика, в политиката за Западните Балкани, вкл. Косово и спора за изписването на „евро", в който България отстоя равноправното присъствие на кирилицата в Европейския съюз.
По отношение на общите Европейски политики Калфин изтъкна българското участие в писането и приемането на Договора за реформи, активността на страната в енергийната политика и регионалната й роля.

Най-голямото предизвикателство е оползотворяването на всички възможности, които предоставя членството и България да се възползва максимално, отбеляза Калфин.

Външният министър подчерта, че събитието на 2007 г., за което той и всички служители на министерството са изпитвали най-голяма професионална удовлетвореност е освобождаването и завръщането на нашите медици от Либия.

Като друго важно събитие на изтичащата година, той открои приемането на Закона за дипломатическата служба, който по думите му си е проправил път след 15 години.

В по-близка перспектива като най-важно събитие Калфин посочи решаването на въпроса за Косово и подчерта, че това трябва да стане през призмата на българските национални интереси и че в тази посока се говори интензивно.

Калфин поясни, че отива на 27 декември в Прищина със същата позиция, която България има и която е изложил в Белград. Голяма част от нея се превърна и в обща позиция на ЕС, отбеляза Калфин.

Той каза, че след като усилията на Тройката не доведоха до резултат, възможностите за диалог по конкретни въпроси между Белград и Прищина са изчерпани и че ще настояваме да бъдат ангажирани и Прищина, и Белгард в много по-активен политически процес, който да бъде между международната общност и Прищина и между международната общност и Белград.

Много важно е този процес да продължи ангажимента за неизползване на насилие, подчерта Калфи и каза, че очаква това да бъде потвърдено.

Специално в Прищина трябва освен декларации и изявления да започне работа по законодателни промени, включително по плана „Ахтисаари", смята Калфин.
Той е категоричен, че са необходими гаранции за правата на всички, които живеят в Косово, и че обещанията няма да останат декларации.

Външният министър каза, че отива на 27 декември в Прищина с тези послания и че процесите в Косово ще бъдат една от основните теми в разговорите му с държавния секретар Кондолиза Райс на 4 януари при посещението му в САЩ.

Няма уволнени служители на Министерство на външните работи за корупция, съобщи още Калфин.
Той информира, че има върнати служители от консулските служби в Гърция и Испания заради съмнения и неспазване на процедури.

За неспазване на трудовата дисциплина има уволнени двама служители на министерството, една служителка ще трябва да изчака една година, за да бъде повишена в ранг дипломатически.
В момента текат 6 дисциплинарни процедури, съобщи Калфин. Той каза още, че през годината са извършени 16 планови проверки.

Няма уволнения за фрапантни нарушения на трудовата дисциплина или за корупция в министерството, обобщи Калфин.

Той смята, че 12% съкращения в администрацията би трябвало да обхванат всички институции, а не само тези на изпълнителната власт. Външният министър изтъкна, че през 2006 година в Министерството на външните работи реално са извършени 10%-тови съкращения и че в момента се прави внимателен анализ.

Според оценката на Калфин като вицепремиер това, което през следващата година трябва България да направи е да подобри административния капацитет с ЕС.

Той съобщи като вицепремиер, отговарящ за икономиката, че очаква през 2008 да бъде изградена енергийна борса, да бъде приета нова наредба за концесиите, а също да бъде разработена национална миграционна политик.

От гледна точка на членството ни в НАТО догодина като основни въпроси се очертават разширяването на НАТО, трансатлантическият диалог, развитието на отношенията НАТО - Русия, българското участие в мисии, както и изграждането на съвместните съоръжения с американски въоръжени сили.

Един от основните ангажименти на НАТО остава Афганистан, допълни Ивайло Калфин. Афганистан е пример за новите предизвикателства през света, където трябва да се съчетае военния с гражданския аспект.