Купуването на гласове на изборите ще продължи и причината за това е подготвяният от управляващите нов Избирател кодекс. Той не води до промяна, напротив, той само затвърждава статуквото.

Това заявиха представители на ПП „Зелените" по време на пресконференция в БТА.

Според Христо Генов - член на ИС на ПП „Зелените", няма никаква промяна в избирателната система от 1990 година насам. До този момент на практика не сме развили наченки на практическо реално гражданско участие в тези видове системи - мажоритарна и пропорционална.

По думите му сегашният проект за Избирателен кодекс ни води към затвърждаване на принципите, които гарантират присъствието на определени партии в парламента и общинските съвети.

Според него общественият интерес към разработването на кодекса е слаб поради корпоративната зависимост на голяма част от медиите, които си затварят очите пред управленската немощ на ГЕРБ.

Христо Генов подчерта, че Искра Фидосова съвсем целенасочено е ограничила достъпа на граждани и неправителствени организации към процеса на изготвяне на проекта и затова работата на създадената за целта комисия е протичала при закрити врата. Желанието на законодателя да ограничи възможността на гражданите да влияят на парламента.

Комисията не спази условията и не отговори на очакванията, за които бе свикана. Тя трябваше да произведе новия изборен кодекс за 6 месеца, което не стана. Имаме един некачествен продукт, заяви още членът на „Зелените".

По думите му тенденцията на управленския законодателен стил на ГЕРБ ги профилира като партия, която не може да се нарече реформаторска. Има притеснителни тенденции, които ако се подкрепят ще се върви към фасадна демокрация, категоричен е Генов.

Според друг член на ИС на ПП "Зелените" - Христо Генев, не е предвидена промяна и в избирателните райони, които, по думите му, са модифицирани с оглед на политическия интереси на управляващата партия.

Продължаваме да избираме хора, които не отразяват реално тежестта на избирателните гласове, заяви Генев и подчерта, че така ще бъде докато общините са районирани по начин, в който се дават приоритети на дадени кметове.

По думите му в новия проект за Избирател кодекс не се предвижда реална отговорност и реална общинска политика, а има само размиване на отговорности. На практика е чиста безотговорност, заяви Генев.

Относно финансирането на предизборните кампании, според „Зелените", има крещящи неща, които трябва да станат достояние на българския гражданин.

Те изтъкват като особено съмнителен факта, че българите така учудващо лесно си „развързват кесията" преди избори, при положение, че според последните проучвания по-малко от 1% от сънародниците ни са склонни да правят дарения.

От партията подчертаха, че според новия проект за Избирателен кодекс даренията, които могат да се дават не по банков път са намалени от 5 000 на 3000 лева.

„Зелените" са категорични, че правилата за финансиране на предизборните кампании трябва да гарантират равнопоставеност, прозрачност при разходване на средствата. Правилата трябва да стимулират българите да дават редовни дарения и да са активни политически. Необходимо е да се ограничат опасните тенденции и съмнителни източници на финансиране и контрол върху финансите, върху т. нар. „черни каси" и да бъде изготвен регламент за санкции при нарушение на тези правила.

Защо да не се поучим от по-развитите от нас в това отношение страни. Целта не е да се парфюмира и да се напудрят досегашните тенденции в изборния кодекс и да запазим статуквото, заявиха представителите на „Зелените".

Те изразиха притеснение и от това, че се вдига почти двойно прага на средствата, които могат да се използват по време на кампанията.

От партията припомниха, че предишните парламентарни избори влязоха в историята като най-скъпите. Партиите харчеха като побъркани и многократно надхвърлиха квотите, заявиха от партията. Според тях Сметната палата е установила, че нито една партия не е подала отчет за реално направените разходите.

Демокрация, която създава норми и няма санкции за неспазването им не е демокрация, категорични са „Зелените".

Във връзка с финансирането на предизборните кампании те подчертаха, че парламентарно представените партии получават издръжка от държавата, на база на постигнатите резултати на миналите избори. Тази издръжка обаче не се дава, за да се финансира следващата кампания, а за да си вършат работата като законодатели, изтъкна Генов.

Той подчерта, че с новия проект не се решава проблема с изборните книжа.

Според тях докато в избирателния кодекс гражданите и гражданските сдружения нямат право да участват като реален субект в реалната изборна дейност, това не е демокрация.

„Зелените" прогнозират, че с готвените промени т. нар. твърди листи при гласуването ще останат, ще се запази и купуването на гласове.

От партията поискаха и в обществено финансираните медии - БНТ и БНР, да има равнопоставеност на участниците и да няма абсолютно никакво заплащане за партиите - нито за хроники, нито за клипове.

В заключение участниците в пресконференцията казаха, че така предложените правила не разширяват и не гарантират правото на българина да участва в изборите и че гласа му няма да бъде манипулиран.

За съжаление на изборите ще станем свидетели на всички схеми, които познаваме до този момент, след което управленският продукт най-вероятно ще бъде същият, както този в момента. С тези правила практически не само се продължава тенденцията за купуване на гласове, но ще се стигне до продажбата на цели партийни листи, категорични са „Зелените".