Равното заплащане за един и същ труд все още не е реалност за работещите жени и мъже. Това е един от основните изводи в проекта на доклад за равнопоставеност на мъжете и жените в България за 2018 г., който е публикуван за обществено обсъждане.
Разликата в заплащането на мъжете и жените е най-голяма в здравеопазването и социалните дейности - 28 %. Според НСИ разликата в заплащането по пол за 2017 г. общо за България е 12,7 на сто.
По данни на националната статистика средната заплата на мъжете е 1 150 лева, а на жените 920. За целия период от 2010 до 2017 година средното възнаграждение на мъжете е по-високо в интервал от 24 до 27 %.
Част от причините са от стереотипи, които влияят в избора на образование, особено за момичетата, които се насочват към типично женски професии, а те по неписано правило са по-ниско платени - учители, продавачи и работници в текстилната промишленост, шивачки.
Според авторите на документа ползването на по-дълъг отпуск по майчинство и трудното балансиране на работата и семейните ангажименти също забавят кариерното развитие на жените.
България за трета поредна година отчита тенденция за намаляване на въпросната разлика. По данни на Евростат тя намалява от 15,4 % през 2015-а на 13,6 % през 2017-а при средно за тази година 16 процента за ЕС.
Според документа равенството на жените и мъжете засяга всички области. В страната ни бе приет Закон за равнопоставеност на жените и мъжете е важна стъпка към видимата промяна.
pbdan
на 21.05.2019 в 16:07:37 #2Детски учителки, мед. сестри, камериерки са предимно жени с малки заплати, а строители, миньори, металурзи, военни, полицаи, летци, водолази са повечето мъже и то с големи заплати.
Mithrandir
на 21.05.2019 в 15:53:33 #1Жените и мъжете у нас получават различни заплати за един и същ труд ------------------------ Различни, различни, но все пак съизмерими. А не ви ли прави впечатление, че хората (не, мъжете, не жените, а мъжете+жените) в София и в Провинцията получават различни заплати? При това разликата е в пъти!!! Тези неща никой май него вълнуват...