Охраната на границите и проблемът с бежанците са основен акцент в неделните вестници.
„Министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова посети граничния пункт Маказа и рйона на Гранично-полицейски участък Ивайловград, за да провери дали има координация в работата на Гранична полиция и военнослужещите, командировани да й помагат, съобщи пресслужбата на ведомството. Исках да се запозная на място и да се убедя как работят заедно колегите - гранични полицаи и военнослужещите. С радост установих, че съвместните екипи действат в пълен синхрон, обобщи Бъчварова след посещението на ГКПП Славеево и Маказа. Министърът констатира, че е необходима допълнителна работа за подобряване на техническото им оборудване. Вътрешният министър обясни, че в съответствие с предварителния план, към момента в охраната на границата в района на Ивайловград са включени 46 военнослужещи. Броят им варира в зависимост от конкретните обстоятелства, а местата, където се разполагат съвместните екипи, се определят в съответствие с оперативната необходимост. Няма напрежение на границата, но ние трябва да сме готови за всяка една ситуация. Същевременно, това е ясно послание към хората, които биха опитали да преминат нелегално през граничните зони, допълни Бъчварова. Охраната на държавната граница е национална политика и българските граждани могат да бъдат спокойни, тъй като основният фокус на усилията ни е тяхната сигурност, увери тя...” – в. „Дневник”.
„Получавал съм информации за внедряване на терористи в потоците от нелегални мигранти. Това заяви пред Дарик радио военният министър Николай Ненчев. Според него армията и полицията са в готовност да използват сила, за да спрат преминаващите незаконно българската граница. 371 военни с 51 броя техника пазят сухопътната граница на България заедно с Гранична полиция. Според Ненчев може да бъдат изпратени до 1000 военнослужещи, както и да бъде употребена сила, ако това е необходимо. "Не одобрявам гражданските арести. Нека, когато бъдат забелязани нелегални мигранти, да се сигнализира МВР". Военният министър очаква още пари освен одобрените от кабинета 2,5 млрд. лв. за изтребители и военни кораби. МО иска още пари за закупуване на бронирани машини за Сухопътни войски...” – в. „Стандарт”.
„Президентът Росен Плевнелиев не вярва в сценарии за дестабилизация на Балканите. Плевнелиев подчерта, че в условията на миграционен натиск, българските институции са стабилни и властите действат отговорно, съобщи БНР. Президентът Росен Плевнелиев смята, че правителството и институциите у нас се справят с миграционния натиск към страната ни. Като държавен глава аз не вярвам в подобни сценарии. Не получавам информация , която да ме кара да бъда загрижен от подобни сценарии, но като държавен глава аз съм изключително загрижен от миграционната криза и цялата държавност трябва да се отнесе максимално отговорно към тази много сериозна трудна и проблемна ситуация, в която се намираме. България се справя по един достоен начин. Аз съм притеснен, защото ситуацията е непредсказуема, това са вълни от хора, които в един момент решават да минат в една или в друга посока. Въпреки това, споделяйки своята загриженост и притесненост аз искам да уверя народа, че държавата има план, че институциите са силни и стабилни, че се действа отговорно. Държавният глава посочи, че до момента страната ни е пример за отговорно пазене на границите и за спазване на човешките права на бежанците. Не ми е приятно, когато виждаме такива видеа по телевизията като тези с прословутите "свински опашки". Но, тук българската прокуратура се задейства в рамките на часове. И ние ще очакваме българската държава с цялата строгост на закона да се отнесе към всички, които не спазват законите в държавата и не спазват човешките права и свободи. Очаквам и прокуратурата да действа безкомпромисно към всички, които не спазват законите на България...” – в. „24 часа”.
„Даниел Митов: Гражданските арести са безобразие „Абсолютно безобразие”. Така външният министър Даниел Митов коментира гражданските акции по залавянето на бежанци и връзването на ръцете им със свински опашки. Според него подобен тип отношение няма място в една цивилизована европейска държава. България охранява добре външната граница на Европейския съюз и трафикантите си дават сметка за това, заяви още той пред БТВ. В същото време държавата ни не толерира нехуманно отношение към бежанците. Самоуправството се преследва, то е противозаконно и не може да бъде толерирано, коментира външният министър. Митов бе попитан и за липсата на позиция по случая с учредяването на партия ДОСТ и изказването от гостуващия турски депутат, че там където се говори на турски е и неговата родина. В отговор Митов заяви, че е разочарован от Попова, защото е влязла неподготвена в този разговор. Той посъветва турските политици да погледнат собствената си държава, която има големи проблеми с защитата на човешките права и свободата на словото. "Държим на добрите отношения с Република Турция, нашите народи са живели и ще продължат да живеят в добросъседство векове наред и политиците най-малкото дължат отношение, което да не създава излишни проблеми през необосновани претенции", посочи Митов.” – в. „Сега”.
„В прокуратурата има постъпили сигнали, че служители на Гранична полиция са отнемали вещи на мигранти, задържани на границата, призна в Пловдив главният прокурор на България Сотир Цацаров. Сигналите са постъпвали главно от отдел "Вътрешна сигурност" в МВР и са правени проверки по тях, но не са събрани достатъчно убедителни данни, които да доведат до образуване на досъдебно производство за извършено престъпление, допълни Цацаров. Главният прокурор потвърди своята негативна позиция към гражданските формирования, но уточни, че появата им е породена от факта, че държавата не е достатъчно силна и ефективна и не изпълнява функциите си. "Това касае не само случаите по границата, но и престъпността в малките населени места. Това, на което му казваме битова престъпност, на места вече взима такива размери, че хората тръгват към някакви форми на правна самопомощ. Когато държавата не е достатъчно силна и не изпълнява своите функции, включително репресивни, тя спомага за зараждането на такива формирования", декларира Сотир Цацаров...” – в. „Труд”.
Предконгресното стягане на редиците в БСП също е сред темите на всекидневниците.
„Лидерът на БСП - София, Калоян Паргов призова за незабавно разпускане на парламента и предсрочни избори. това стана на събрание на най-голямата организация на БСП, която се очаква да го преизбере на поста за нов 4-годишен мандат. Паргов заяви, че сегашното дясно правителство "със статистически хитрини и счетоводни упражнения" отчита намаляване на безработицата, но реалността е друга - 30 хил. фалирали фирми от дребния бизнес от началото на годината, увеличен външен дълг и междуфирмена задлъжнялост, липса на визия и национална отговорност за бъдещето на страната и нацията, които крият опасност от разпад на България. Ето защо няма друга по-важна и по-непосредствена политическа задача от предсрочното, дори незабавното прекратяване на мандата на сегашния парламент и сегашното правителство и радикално преобръщане на посоката, в която се движи страната, тъй като досегашната я обрич на гибел, каза Паргов. Според него това налага час по-скоро БСП да се заяви не само като опозиционна сила, но и като управленска алтернатива на сегашното управление. Час по-скоро да напуснем полето на безсмислените вътрешнопартийни идеологически дебати и да се хванем за изготвянето на конкретни управленски мерки и идеи за национално спасение, призова той. Паргов анализира електоралната подкрепа за левицата на изборите през последните три години. "На изборите през 2013 г. средната възраст на гласувалите за БСП в столицата падна с 21 години. На изборите през 2014 г. тази възраст се покачи с 31 години. А на местните избори в края на миналата година средната възраст на гласувалите за БСП надхвърли средната възраст и на членския състав", пресметна той и допълни, че 42% от столичните социалисти са на възраст над 70 години...” – в. „Дневник”.
„Известният хирург проф. д-р Красимир Мурджев е новият лидер на БСП в Пловдив, стана ясно след градската отчетно-изборна партийна конференция, която се проведе в събота в Конгресния център на Международния панаир. 51-годишният бивш депутат от 42-ро Народно събрание получи 159 от гласовете на 161-те делегати, като само двама гласуваха "въздържал се". По предварителен сценарий вотът трябваше да е таен, но се стигна до явно гласуване, след като всички останали десетима номинирани за председателския пост си направиха отвод. Досегашният лидер Георги Гергов и още шестима го направиха предварително, като мотивът на известния бизнесмен и хотелиер бе, че се цели в поста на Михаил Миков като председател на Националния съвет на БСП и ще се кандидатира за него по време на 49-ия конгрес на "червените" на 7 и 8 май. По време на градската конференция пък "кърпата" хвърлиха и останалите трима кандидати - Петър Бояджиев, адвокатът Тодор Кръстев и лидерът на БСП в район "Северен" Илия Гатев, който се отказа в полза на проф. Мурджев. "Сам нищо не мога да постигна. Добрите резултати идват със съвместна политическа работа", бяха първите думи на новоизбрания лидер на БСП-Пловдив. Проф. Мурджев обяви, че ще заложи на демократичния и широк диалог, но ще настоява вземане на решенията те да се спазват от всички.” – в. „Труд”.
„Държавата се управлява на заден ход и катастрофата е неминуема, но къде е алтернативата? БСП е изправена на ръба на пропастта. Ако не изчистим блатото, посредствеността, която ни е обхванала, няма да спасим голямата идея. Това заяви бившият енергиен министър и екслидер на БСП-София Румен Овчаров пред конференцията на столичната организация... Той обясни, че в момента държавата се управлява на заден ход – премиерът отстъпва от всички реформи и действия на кабинета си под натиска на протестите. Това ненормално и налудничаво движение води държава до катастрофа, обясни Овчаров. „Аз го оприличавам на каране на кола на заден ход в скоростната лента на магистралата – неминуемо някой ще те блъсне. Въпросът е кога ще дойде катастрофата и когато дойде – коя е алтернативата”, заяви той. Овчаров попита другарите си в залата: Ние ли сме алтернативата? И даде пример с Полша и Унгария, където гласът на левицата не се чува, а алтернатива са си десните партии. У нас Радан го готвят за новата алтернатива на Бойко, шашна залата той. Тъжно е, но въпросът е къде сме ние, допълни той. БСП има нужда от организационно, идейно и кадрово реформиране, категоричен бе Овчаров. Той напомни, че и през 2013 г. партията начертала червените линии и обещала, че ще спаси България от мутрите и олигарсите, но още на другия ден след изборите „клекнала” пред тях. Ние бяхме фасадата, зад която те управляваха държавата, заяви Овчаров. Без да сме направили елементарна крачка да се разграничим от тази политика, каквито и леви лозунги да издигаме, хората няма да ни повярват, че сме способни да защитаваме интересите им, допълни той...” – в. „24 часа”.
Вестниците продължават да следят и лутанията на здравната реформа.
„Заболяванията, за които НЗОК заплаща, ще се разделят на два пакета - основен и допълнителен. Промяната трябваше да се случи този април, но се отложи, след като Конституционният съд върна текстовете на здравното ведомство с препоръки за доизясняване на критериите за разпределяне на отделните заболявания по пакети. На здравен семинар вчера от ведомството съобщиха, че вече са преработили текстовете и първоначално предвидената за тази година мярка ще се осъществи от следващата. Разделянето на два пакета ще стане реалност от април 2017 г., съобщава Дарик. Основната разлика в новите текстове е, че за лечение на заболяване от допълнителния здравен пакет няма да се чака до два месеца, а срокът ще се определя индивидуално - спрямо диагнозата и състоянието на всеки отделен пациент. "Разделянето на пакетите на основен и допълнителен може да бъде направено в новия договорен период, който ще бъде от 1 април следващата година. Дотогава остава пакетът, който е в момента. Допълнителният пакет ще включва лечение на диагностицирани вече заболявания или състояния, които не водят до непосредствена заплаха за живота или трайно увреждане на здравето, и при които медицинските дейности могат да бъдат планирани във времето, без опасност от влошаване на състоянието и степента или стадия на развитие на болестта", обясни заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков. Според него ведомството изрично разписало текстове, по които планирането на медицински дейности в този допълнителен пакет може да бъде извършено, след като се изпълнят определени изисквания. "Първо, имаме поставена диагноза, която да дава основания този пациент да бъде плануван за лечение за определен период от време. Второ - да имаме обективна медицинска оценка на здравословното състояние на пациента, на историята на развитие на това негово заболяване и на вероятното бъдещо развитие на заболяването. И трето - при задължително изпълнение на условието - да бъде предоставена на здравно осигуреното лице достъпна информация относно сроковете за планов прием, която да дава възможност за вземането на информирано решение от самия пациент", разясни Шарков...” – в. „Стандарт”.
„Схеми за източване на пари от здравната каса са установени в три болници у нас - в държавната многопрофилна болница във Враца и в частните "Царица Йоана" в Сливен, и "Медлайн" в Пловдив. Това обяви заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков по време на семинар във Велинград. Лекар от болницата във Враца, който трябва да работи в това лечебно заведение, е практикувал в Шумен и по клинични пътеки е изработил над 200 хиляди лева. Според документацията по едно и също време той е участвал в операции във Враца и извършвал прегледи в Шумен. В същото време заплатата, която лекарят е получавал във врачанската болница, е била по-висока от тази на шефовете на клиники. Проверката на Медицинския одит установила обаче, че медицинските сестри в заведението не познават този лекар и никога не са работили с него...” – в. „Сега”.