Съдбата на управляващата коалиция е водеща тема за неделните вестници.
„ДСБ сваля политическото си доверие от правителството и напуска управлението. Това реши националното ръководство на партията на съвещанието си в Поморие.
Петър Москов обаче подава оставка от зам.-председателския пост на партията и остава министър.
След петчасово заседание Радан Кънев излезе и съобщи пред журналисти решението: "ДСБ подкрепя решението на лидера на партията за снемане на политическото доверие от правителството и напускане на парламентарното мнозинство в 43-ото народно събрание поради отказа на партия ГЕРБ от договорения вариант на конституционни реформи и бламирането на Христо Иванов като правосъден министър.
ДСБ подкрепя провежданите реформаторски политики от д-р
Петър Москов и във връзка с решението му за оставане на поста, прие оставката му като зам.-председател на партията."
Радан Кънев и Петър Москов бяха рамо до рамо при обявяване на това решение и коментираха, че всякакъв опит да се всее раздор помежду им ще бъде безуспешен...
След заседанието в събота вечер стана ясно, че председателския пост на ПК по вътрешна сигурност сдава ген. Атанас Атанасов...” – в. „24 часа”.
„Борисов към реформаторите: Не тласкайте към хаос
Тръгнат ли си сега, повече няма да управлявам с тях, отсече премиерът. Не изключи избори 2 в 1
Не ми се прави трети служебен кабинет, заяви Плевнелиев...
Ако реформаторите разклатят управлението, излязат от него сега и се наложи да правим зимата предсрочни избори, а след няколко месеца президентски - би било безумие. Това предупреждение отправи премиерът Бойко Борисов към коалиционните си партньори. Апелът му дойде часове преди заседанието на националното ръководство на ДСБ в Поморие. На него тъмносините решаваха дали да последват лидера си Радан Кънев в опитите му да дестабилизира държавата и да минат в опозиция.
„Моята истинска надежда е, че като се срещнат РБ, като си говорят, като преценят хаоса, към който ще тласнат страната, ще размислят. Ако излязат по този начин, аз им давам дума, че ГЕРБ повече няма да го пусна в управление с тях", категоричен бе премиерът пред Дарик. Той подчерта, че ако Блокът се откаже от коалицията, това би означавало да се пренебрегне стабилността в държавата и да се отиде на избори две в едно. При тази хипотеза до есента ГЕРБ ще управлява в малцинство с патриотите и АБВ, допусна Борисов. "Аз съм се клел пред реформаторите, че няма да се кандидатирам на парламентарните избори и ще пазя стабилността на държавата, но в момента е безумие да правим предсрочни избори", допълни още той.
Премиерът каза още, че ако блокът излезе от управлението, е длъжен да каже на избирателите си: ние ще управляваме с ДПС, БСП, патриоти, ГЕРБ. Според него никой до този момент не му е казвал, че има проблем с управлението и коалицията...
Преди него президентът Росен Плевнелиев също изрази надежда да се запази стабилността, постигната до момента. "Не ми се прави трето служебно правителство, така че много се надявам тази крехка, но все пак постигната стабилност в България да продължи", каза той.
Запазване на управляващата коалицията - това прогнозира вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова...
По думите й е възможно да се преразгледа коалиционното споразумение между блока и ГЕРБ, каквото поискаха "Движение България на гражданите".
"Трябва да се види как ще се уреди това вътре в Реформаторския блок. Ние нямаме двустранно споразумение с всяка от партиите. Нека видят как ще се възприеме тази идея в блока. Основата на нашата коалиция е споразумението между ГЕРБ и РБ", каза още Бъчварова...” - в. „Стандарт”.
„Външният министър Даниел Митов, който е част от партията на Меглена Кунева ДБГ, обяви че няма да подава оставка.
”Аз си имам мандат, аз си имам цели, които се изпълняват, България е надежден член на НАТО и ЕС и това никой не го оспорва, аз нямам никакви колебания”, каза Митов пред Дарик радио.
Той каза още, че има пълен картбланш за предстоящата реформа в министерството му - да се въведат електронните услуги в системата на министерството и то да работи по модерен начин, което ще пести време и разходи на хората.
”Реформа в съдебната система трябва да има и това е ясно, няма да гадая какъв ще е докладът на Брюксел, България ще трябва да защити постигнатото”, коментира още външният министър.
По-рано министърът на икономиката Божидар Лукарски и министърът на орбразованието Тодор Танев също обявиха, че нямат намерение да подават оставка. Все още не е ясно какво ще бъде решението на здравния министър Петър Москов.” – в. „Сега”.
„Няма политическа стабилност в страната и предсрочни избори са неизбежни". Това каза пред "Дарик" лидерът на ДПС Лютви Местан.
Той определи „думи, думи, думи" за думата на изминаващата година.
„ДПС няма ресурс да предизвика предсрочни парламентарни избори със своите 36 народни представители. Животът на кабинета „Борисов" 2 ще зависи от ефективността на управлението на този кабинет. Дали ще продължава измамно да се крие зад паравана на стабилността като някаква самоцел или ще може да проведе политика на реформи. Понеже второто не е възможно, не е възможно да имаме и успешно управление на кабинета. Не защото ДПС го иска или не го иска, а като естествено развитие на политическия процес. Аз не смятам, че при такава формула на властта е възможно да се изкара пълен управленски мандат", подчерта Местан.
По думите му от гледна точка на обективния анализ предсрочните избори са неизбежни:
„Това не е политическа цел на ДПС, но е обективно и неизбежно следствие от порочната формула на властта и от неуспешното управление заради формулата на властта. Не би представлявал голям прогностичен риск, ако кажем, че 2016 година, освен година на редовните президентски избори, да се окаже година и на предсрочните парламентарни избори поради една основна причина - онова, което бих искал да бъде дума на 2016 година, но дума със собствен смисъл, а не мантра или заклинание, е думата развитие". – в. „Труд”.
Конституционните промени и състоянието на съдебната система също са сред темите на всекидневниците.
„Второто гласуване на промените в Конституцията е една малка, но недостатъчна крачка напред. Това не е дълбоката реформа, която очакваме и по начина, по който се случва, тя няма да доведе до този устойчив и ефективен резултат, който очакват българските граждани. Това коментира президентът Росен Плевнелиев във Велико Търново по повод второто гласуване на промените в Конституцията по-рано през седмицата.
"Най-големият проблем е, че 94 на сто от българските граждани не се доверяват на системата на правораздаване", каза държавният глава пред журналисти във Велико Търново, където даде начало на дискусията по приоритетите на страната ни за развитие до 2030 г., в рамките на инициативата "Младежка визия за развитие на България".
Министър Иванов положи много усилия, за да може тази очаквана дълбока реформа да се случи. Тя обаче няма как да се случи от днес за утре и не е плод на действията само на един министър, посочи президентът, цитиран от пресцентъра си.
"Оттук нататък ще следя реформата да продължи и да бъде дълбока и всеобхватна. Изключително важно е и българската Прокуратура да започне процес на реформи. Прокуратурата не може да остане встрани от усилията на всички институции в държавата за реформа в българското правораздаване.
Така както виждаме дебати в парламента и в съдийската общност, ще се радвам да видя дебат и сред прокурорите и следователите, за да имаме всеобхватност на съдебната реформа", подчерта президентът Плевнелиев и припомни, че при встъпването си в длъжност главният прокурор на България е поел ангажимент и е изработил програма за реформа. "Надявам се тя да бъде изпълнена. Ще приветствам всяко усилие за задълбочаване на реформата и за ускоряване на действията по нея", заяви Росен Плевнелиев...” – в. „Дневник".
„Конституционните промени са това, което можа да произведе това парламентарно мнозинство и аз не съм в ситуация да дават оценки. Това заяви пред "Дарик" омбудсманът Мая Манолова по повод спорните промени в Конституцията. И изтъкна, че няма да заеме страна по въпроса.
Конституционният съд може да бъде сезиран, когато със закон е нарушена Конституцията или международни актове, изтъкна тя.
Много се пазя от това да влизам в политически разговори. Ореолът, силата на институцията, която представлявам, избягва всякакво партийно дърдорене и политиканстване. Аз съм си изразила мнението за съдебната реформа още преди да стана омбудсман на България, припомни тя и добави, че са нужни промени.
Аз създадох неслучайно Конституционен съвет към институцията на омбудмсана. В него се включиха имена, които биха могли да ми дадат достатъчно добре подплатен съвет изхождайки от експертизата, с която разполагат, коментира още Манолова и уточни, че в никакъв случай не си представя сезирането на КС като едно хаотично действие...” – в. „Стандарт”.
„В ГЕРБ се обсъждат две кандидатури за правосъден министър, заяви в предаването "Събуди се" депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова. Тя отказа да назове имена и допълни, че от Реформаторите не всички партии са заявили, че няма да предложат също кандидат за поста, така чe и това може да се случи.
"Не знам кой ще наследи Христо Иванов, предполагам, че това решение ще го съобщи лично премиерът", заяви Десислава Атанасова. Тя допълни, че очаква още следващата седмица да има една кандидатура, която да се постави на обсъждане в управляващата коалиция.
В отговор на въпрос как биха управлявали, ако Реформаторите се оттеглят, Атанасова посочи, че избори в ГЕРБ не се обсъждат.
"Ако трябва след всяка тяхна закана да говорим за избори, от една година щяхме да говорим за избори", заяви Десислава Атанасова. "Идва зима, изправени сме пред бежанска криза, не трябва да има дестабилизация на управлението".
При всичи случаи тази коалиция не е лесна, това правителство беше много трудно създадено. Направиха се компромиси и вероятно ГЕРБ като най-голямата политическа сила направи най-много компромиси. Но това е било и продължава да бъде в името на стабилн на държавата, допълни тя.
ДПС си е в опозицията. Не смятам, че са си променили становището, коментира тя в отговор на въпрос дали ГЕРБ биха припознали тази партия като нов управленски партньор, ако Реформаторите напуснат. Тя допълни, че никой не питал защо от "Атака" подкрепили ГЕРБ при гласуването на промените в Конституцията...” – в. „Сега”.
„Има контрол над главния прокурор, коментира председателят на Конституционния съд и бивш главен прокурор Борис Велчев в обзорното предаване "Годината" на "Дарик радио".
По думите му главният прокурор е силно овластена фигура по силата на Конституцията и законите, а не заради личните си качества. Това създава впечатлението, че той е всемогъща фигура, а всъщност това дълбоко не е вярно, смята още Велчев.
"Ако някой сериозно си мисли, че главният прокурор може да упражни контрол върху почти 2000 прокурори и следователи, по няколкостотин хиляди наказателни производства и преписки, очевидно е несериозно", каза още Велчев...” – в. „Труд”.
Геополитическите предизвикателства пред ЕС и България, произтичащи от ситуацията в Близкия Изток също са във фокуса на всекидневниците.
В. „24 часа” цитира позицията на председателя на ПЕС Сергей Станишев:
„ЕС има нужда от сътрудничество с Турция за мигранската вълна. Същото важи и за южната ни съседка. Тази година лично посетих няколко лагера за бежанци и условията за живот там са много трудни. Затова на Турция, на Ливан и на Йордания трябва да се помогне финансово, но е крайно време да се премине от приказки към действия. Дори чисто прагматично на Европа ще излезе по-евтино да помага там, за да може хората, които са избягали от война и повечето от тях искат да се върнат по своите родни места, да имат нормални условия за живот.“, посочи Станишев...
Няма победител в спора Русия – Турция. Всеки, който е противник на ИДИЛ, трябва да го докаже с дела...”
В. „Дневник” цитира експремиера
Иван Костов:
„Според него решението на конфликтите в Близкия Изток е бързо омиротворяване чрез разоръжаване на всички участници в конфликта и в намиране на формула за траен мир.
Такъв справедлив мир не може да бъде установен с военна сила, заяви той. И отбеляза, че дори да бъде унищожена ДАЕШ, ще изникне нещо по-страшно от нея.
Западът трябва да е гарант, да подкрепи разоръжаване, но мирът трябва да го установят арабите чрез светска държава, признати права на човека. Защото тези режими, които остават теократично ислямски, са пак политически ислям и са заплаха за световния порядък, обобщи Костов.”