Подкрепата от ЕС за опазването на границата ни с Турция е водеща тема за съботните вестници.

„Европа ни дава веднага Е 108 млн., после още България ще получи голяма помощ от Европа за охраната на границите си. Това стана ясно на неформалната среща на върха на Европейския съюз в Братислава. Страната ни ще може да разчита на държавите-членки за отпускането на финансови средства, с които да засилим границите ни срещу бежанския поток. Именно това бе целта и на премиера Бойко Борисов, който отлетя за словашката столица с намерението да поиска от ЕС незабавни 160 млн. евро. Още през седмицата родният премиер обясни на гостуващия му унгарски колега Виктор Орбан при проверка на оградата на българо-турската граница, че му е омръзнало да чува само обещания. Тогава стана ясно, че страната ни може да разчита на „рамото" на поне пет страни – тези от Вишеградската четворка и Италия. Срещата на върха в Братислава обаче показва, че нуждата от засилване на родните граници, които са външни за съюза, е важна и за останалите страни-членки. Първи новината „от кухнята" на срещата разкри говорителят на председателя на Европейския съвет Доналд Туск – Пребен Ааман...” – в. „Стандарт”.

„България ще получи голяма подкрепа от Европейския съюз. Това съобщи говорителят на председателя на Европейския съвет Доналд Туск по време на срещата на лидерите на 27-те в Братислава, цитиран от БТВ.
Страната ни иска спешна финансова и техническа помощ за охраната на границата. Освен кризата с мигрантите, тема на срещата е излизането на Великобритания от общността... Премиерът показа за пореден път картата на България и границата от над 1100 километра – с Турция и по черноморското крайбрежие, на колегите си, за да ги убеди колко спешно наложително е да се помогне на страната ни. Сигурността и защитата на европейските граници е приоритет за нас, заяви на влизане френският президент Франсоа Оланд. „Европейците искат закрила – закрила на границите, зарила на техните икономически и търговски интереси. Защита за всичко онова, което за нас са ценности, култура и свободи”, подчерта той. „Не можем да очакваме една среща да реши всички проблеми на Европа. Ние сме в критична ситуация. Целта на тази среща е да покажем – чрез действия – че можем да се справим по-добре в области като външната и вътрешната сигурност, борбата с тероризма, сътрудничество в сферата на отбраната, икономическия растеж и заетостта.“, каза и германският канцлер Ангела Меркел...” – в. „Труд”.

„Сумата ще бъде отпусната на два транша - 108 млл. сега и 52 млн. следващите дни, каза шефът на Еврокомисията... По време на разговорите Европейският съвет реши 108 млн. евро да бъдат отпуснати за нуждите на България. Целта ни е тази сума да достигне стойността 160 млн. евро, каквото е искането на българския премиер Бойко Борисов. Това съобщи след края на срещата на евролидерите в Братислава председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
„България в момента е изправена пред много голямо предизвикателство. Това не трябва да се вижда само като проблем за България, трябва да се гледа на него като предизвикателство пред целия ЕС. България няма да бъде оставена сама и това е благодарение на многобройните интервенции на българския премиер“, подчерта Юнкер. „Следващите няколко дни ще намерим механизмите, чрез които да предоставим и останалите 52 млн. евро”, каза той. Отпуснатите 160 милиона евро за България са пример, че когато се посочи проблемът, Европейската комисия може да действа и бързо. Това каза пред журналистите премиерът Бойко Борисов. Той благодари за подкрепата на колегите му в Европейския съвет и посочи, че това е категорична оценка за добрата работа България. „Не мога да си спомня досега страната ни да е посочвана с отделно решение и целево да се направи нещо за България. Доволен съм от желанието и амбициозността на всички нас да се отговори на популизма и национализма“, посочи министър-председателят. Според него няма по-добро място за живеене от Европа...” – в. „24 часа”.

Вестниците цитират и президента Росен Плевнелиев по актуалните за Европа и България теми.   

„Всички в Европейския съюз са равни, няма велики сили или периферия "Зависи от всеки от нас да не допуснем България да бъде върната във времето на Берлинския конгрес, когато големите държави си играеха с малките и слабите", заяви Плевнелиев, като отрече "с България днес някой да си играе". Той подчерта, че се гордее, че в последната година от мандата му като президент "има толкова интензивна и наситена с резултати външнополитическа програма за България". По думите му ЕС е уникален проект за мир и така трябва да се подхожда към него, не като към символ на на десетки хиляди бюрократи в Брюксел. "Общоевропейското решение е единственото пред нас, ние не можем да сме периферия. Ние бяхме тези, които допринесохме решително за подписването на реадмисията с Турция", каза президентът. По думите на Плевнелиев Европа има нужда от визионери, но още повече нужда от силни институции, за да се решават проблемите. "Някои от кризите са дългосрочни, те няма да си тръгнат днес или утре. Кризите в Европа не само протичат паралелно, а и взаимодействат помежду си, което задълбочава проблема", обясни той. Според него кризата в шенгенското пространство може да бъде решена бързо и лесно, "защото тя може да се отпуши само с политическо решение. Тя е криза на ценностите, не само на директивите. И ако ние спрем да мечтаем и да пишем история, някой друг ще го направи вместо нас", каза държавният глава... Прокуратурата трябва да провери дали Цветан Василев казва истината, каза Росен Плевнелиев, помолен да коментира твърденията на бившия мажоритарен собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев... Два клана има в България - на Пеевски и на премиера. Повечето банкери са помогнали за "пуча" на КТБ, сделката за "Виваком" е апотеоз на срама, а след 2009 г. в България има мафия на власт. Това са част от коментарите на Василев, който от 2 години пребивава в Сърбия и за когото прокуратурата поиска екстрадиция. "Демократичната държава не се базира на силни лидери, а на силни институции. Ако България е демократична държава, сега е моментът и не българският държавен глава или българските политици да се упражняват по тази тема, или някои други удобно да мълчат, или някои други удобно да се захвърлят с този или онзи парцал. Прокуратурата да се захване, крайно време е, много време мина", подчерта Плевнелиев. Той напомни, че многократно е казвал и пред Народното събрание, и пред медиите, че за да не се повтори драмата от 1997 г., "когато фалираха български банки, парите изчезнаха, нито един лев не беше върнат, никой не беше виновен, никой не беше осъден" - прокуратурата трябва да действа по казуса КТБ...” – в. „Дневник”.

„Не се срамувам, че ме обявиха за личност на годината на Балканите, как да се срамувам, че президентите на Германия, Австрия, Италия и други ми връчиха най-големите награди, как да се срамувам, че назначих 2 успешни служебни правителства, че направих магистрала "Тракия". Така президентът Росен Плевнелиев отговори на въпрос на водещия на "Панорама" Бойко Василев как реагира на атаките от БСП, че мандатът му е провален. Нека г-жа Нинова (Корнелия Нинова - председател на БСП) постигне моите успехи, каза Плевнелиев. По-рано в интервюто той заяви, че ще разкрие тайна - България е играла решаваща роля при повдигането на идеята за подписване на споразумението на ЕС с Турция, каза държавният глава. Той заяви, че в момента в Европа едновременно протичат 11 кризи - това не се е случвало никога след Втората световна война. Една от тях обаче според Плевнелиев може да се реши много бързо - тази в Шенгенското споразумение, която заради кризата с мигрантите, някои държави суспендирали с едно политическо решение. Тя може да се реши - Шенген е мечтата на 500 млн. европейци да пътуват свободно, каза Плевнелиев.” – в. „24 часа”.

Друга актуална тема от всекидневниците е опазването на въздушните ни граници.

„През седмицата, през която патрулираха съвместни българо-американски самолетни патрули българското въздушно пространство се охраняваше по-добре, имахме по-голяма сигурност, без това да коства отказ от национален суверенитет", каза пред журналисти министърът на отбраната Николай Ненчев след приключването на полетите. Задачите по т.нар. Air Policing се извършваха между 9 и 16 септември, като в тях участваха два изтребителя F-16 на ВВС на САЩ и два български МиГ-29. Според него мисията е била полезна, защото е повишила оперативната съвместимост между военновъздушните сили на двете страни. При една от тренировките е бил прихванат пътнически самолет – нарушител, който е бил идентифициран и съпроводен да кацне на пистата на авиобазата. Самолетните патрули със САЩ ни дадоха по-голяма сигурност, без да губим суверенитет, обяви министърът на отбраната...” – в. „Дневник”.

„Преди всичко искам да благодаря на българските летци и на техните американски колеги за чудесната работа и за перфектната организация при изпълнение на задачи по съвместната охрана на въздушното пространство на Република България.“, каза още Ненчев в авиобаза Граф Игнатиево, след приключването на полетите по съвместния Air Policing. „Висока е оценката на командния състав на ВВС и на техните американски колеги за тази изключително полезна мисия, която повишава оперативната съвместимост между военновъздушните сили на двете страни. Имах възможността да се запозная лично с изпълнението на задачите“, посочи министър Ненчев, който днес летя с МиГ -29. В небето над авиобаза Граф Игнатиево бяха изпълнени съвместни полети на самолети F-15 и МиГ-29 за „прихващане на пътнически самолет – нарушител“. Самолетът беше идентифициран, визуализиран и съпроводен да кацне на пистата на авиобазата. „Организацията беше перфектна, българските и американските пилоти постигнаха много добър синхрон“, посочи министър Ненчев. Министър Ненчев припомни, че в резултат на усилията, които правителството полага, вече има одобрен инвестиционен проект за придобиване на нов тип боен самолет, чието финализиране предстои. „През ноември, с доставката на последните два двигателя, ще бъде изпълнен и договорът с Република Полша за доставката на шест двигателя за самолети МиГ-29. С реализирането на обществените поръчки за доставката на други десет неизползвани, или ремонтирани двигатели, както и за осигуряване на резервни части за изтребителите, в рамките на тази година ще имаме още няколко изправни самолета“, разясни той...” – в. „Сега”.

Вестниците съобщават също, че министър Лиляна Павлова е подала иск за разваляне на сделката за Царските конюшни.

„Регионалният министър Лиляна Павлова подаде иск в Софийския градски съд за разваляне на сделката за Царските конюшни в София, съобщи самата тя вчера. Тя иска продажбата на трите парцела под сградите в карето да бъдат обявени за нищожни. Действията на Павлова дойдоха, след като премиерът Бойко Борисов прати сделката в прокуратурата, а след това пожела и получи оставката на областния управител на София Веселин Пенев (РБ). Исковите молби са срещу губернатора и купувача "Евротрансбилд", чийто управител е бившият шеф в КТБ Янко Иванов. Павлова изреди три мотива. Първият е съмнение по процедурата, при която Пенев е ликвидирал съсобственост. "Анализът на документите показва, че той не е имал правомощия еднолично и самостоятелно да се разпорежда с имота. Не е на лице хипотезата за прехвърляне, продажба или ликвидиране на съсобственост от името на държавата към частни лица. Считаме, че това е един вид заобикаляне на закона", заяви Павлова. Второто съображение е относно купувача. "Той не е ясно легитимиран и не е съсобственик заедно с държавата. Не само, че не е съсобственик, но има и висящи дела от много други фирми, които също претендират да са собственик на имотите. Така че ние нямаме реален съсобственик", обясни Павлова. Третият мотив са целесъобразността - държавният и общественият интерес бил ощетен поради цената. Държавната част от терена, възлизаща на 7.3 дка, бе продадена за скромните 658 000 лв. без ДДС.” – в. „Сега”.

„Регионалният министър Лиляна Павлова поиска сделката за продажба на земите под „Царските конюшни" в центъра на столицата да бъде обявена за нищожна. Павлова обяви, че още вчера е подала документите за това в Софийския градски съд. "Бях възложила анализ на сделката, която беше извършена от областния управител на София за известните "Царски конюшни". За това, което установихме, съответно беше изготвен иск от мен. Сезирах Софийски градски съд с искане за обявяване на нищожност на трите договора, сключени от областния управител на София за продажба на трите имота, които съставляват терена, върху който са сградите на бившите "Царски конюшни", посочи Павлова, цитирана от Дарик. Тя допълни, че са три основните мотива за искането за обявяване на нищожност на сключените договори и ги изброи: "Първо, самата процедура, която е приложил областният управител, възползвайки се от предоставените му правомощия, еднолично и самостоятелно да се разпорежда с тези имоти. Анализът на документите, обаче показва, че този областен управител не е имал правомощия еднолично и самостоятелно да се разпорежда с имота и не е на лице хипотезата за прехвърляне, продажба или ликвидиране на съсобственост от името на държавата към тези частни лица и считаме, че това е един вид заобикаляне на закона, тъй като имаме спорове по процедурата, като такава. Второ, по отношение на купувача, нашият анализ на всички документи показва, че той не е ясно легитимиран и не е собственик на тези имоти, които той претендира, че е съсобственик заедно с държавата, за които да се приложи тази сделка. Третото много важно - считаме, че е на лице категорично ощетяване на финансовия, държавния и публичния интерес при извършването на тази сделка, тъй като направеното ценообразуване - и като избор на тези, които са го правили, и като цени, на които тази сделка е извършена, е ощетен държавният интерес", заключи регионалният министър Лиляна Павлова.” – в. „Стандарт”.

В. „Труд” съобщава за разногласия между военните съдии и ВКС: „Военните съдии скочиха срещу доклада на Върховния касационен съд ( ВКС)  за работата им за 2014-2015, който съдържа обидни квалификации. Професионалните критики в него са емоционални и придружени с прилагателни и сравнения: „липса на капацитет за решаване на дела“, „драстични забавяния“,  „заигравания на статистиката“, „лош атестат за ефективността на дейността“, „занижени стандарти“ и др. На заседанието си във вторник съдийската колегия го прие за сведение. В становище, изпратено до Етичната комисия на ВСС, Софийският военен съд (СВС) обвини ВКС в „тенденциозност и провокация, която цели компрометирането им, нарушава Етичния кодекс и създава нетърпима обстановка“. Становището е изготвено от общото събрание на магистратите под пагон в сряда. Копия от него са адресирани до ВКС, председателя му Лозан Панов и шефа на Военноапелативния съд. В него се изразява категорично несъгласие с изводите на ВКС. Някои – като това за „заиграването със статистиката“ – се определят за „неверни“. „В доклада на ВКС ярко контрастират епитети и квалификации по отношение да действащите военни съдии, и в частност на магистратите от СВС, като авторите се отнасят по начин, който накърнява професионалното ни достойнство и репутация„, твърдят военните съдии. „Досега като на съдии от СВС търпеливо и мълчаливо сме понасяли множество неоснователни критики, но никой до момента не си е позволявал публично да компрометира честта ни в професията и обществото„, добавят те. И правят извод, че „е налице грубо и преднамерено нарушаване на принципите, залегнали в Етичния кодекс – взаимно уважение, толерантност, почтеност и благоприличие“. Военните се съмняват в обективността на доклада, защото той е бил обсъден от общото събрание на Наказателната колегия на ВКС. Това подхранва подозрения, че е писан под давление на Панов от негови приближени. Така се „обосновава извод за тенденциозност и провокация, целяща да бъдат компрометирани съдиите и институцията“, пишат те.”