"Отрязаха далавери за милиони в "Пирогов", съобщава вестник "Труд".
Само за една година директорът на "Пирогов" доц. Димитър Раденовски е спестил 6 млн. лв. след спирането на източване на пари от лекарства, купувани на солени цени.
Предишното ръководство сключило неизгодни договори за доставка на медикаменти.
Най-фрапантен е случаят с упойката севоран, която години наред била продавана на "Пирогов" по 495 лв., а сега новите шефове на болницата я купуват на цени до 336 лв.

"400 лв. по-скъпа зима, ако е на парно", е водещата статия на вестник "24 часа".
Зимата с парно ще е по-скъпа, отколкото с ток, показаха изчисленията на експерти.
Тричленно семейство от Пловдив, което живее в апартамент от 75 кв. м, ще дава за 6-те зимни месеца 1056 лв., за да се отоплява с ток. А за топлофикация трябва да приготви 1452 лв.

"Плъхове в Макдоналдс", алармира "Стандарт".
Плъхове превзеха столицата. Гризачите пълзят посред бял ден в закусвалнята "Макдоналдс" до НДК, алармираха потресени родители.
Мишоците препускат под масите и пируват в кофите за боклук на заведението. "От две седмици идват на талази от шахтите. Тровим ги, но това не помага", призна Румяна Илиева, управител на "Макдоналдс" до НДК.
Същият проблем имат и повечето кръчми в центъра и Студентския град. Пълчища плъхове се катерят и до най-високите етажи на по-старите кооперации.

"Над 70 фирми в столицата се занимават с гризачите. Но проблемът е, че всеки пръска на парче и няма обща служба за дезинфекция. Мазетата пък са пълни с боклуци и гризачите влизат спокойно", заявиха от екоинспекцията.

"Поскъпването върна на мода зимнината", четем в "Труд".
Високата инфлация подплаши българина и го накара да се обърне отново към буркана.
Много хора, които през последните години разчитаха на фабричното производство, сега решиха да се справят сами със зимнината, обезпокоени от новото вдигане на цените на хранителните продукти.
Някои обясняват, че домашното е по-вкусно. Други са категорични, че е по-евтино и си заслужава труда.
Производителите на консерви не отричат, че ще има повишаване на цените, но то няма да е драстично.

"Спестяваме 1 млрд. на всеки три месеца", изчислява вестник "Стандарт".
След трусовете на фондовата борса и рязкото понижаване на търгуваните акции през последните месеци хората отново връщат спестяванията си в банките.
Ръстът на спестяванията за тримесечие е с около 1 млрд. лв., сочат данните на БНБ.
Банките пък предлагат все по-високи лихви по депозитите и нови промоции.
Затова, вместо да кътаме левчетата под дюшеци и в гардероба, най-добре е да ги сложим в банка.
Трезорите привличат парите ни с най-различни схеми и финансови продукти.

"До 150 лв. коледна добавка, няма море за пенсионерите", пише вестник "Труд".
Обещаната от БСП почивка на море за 5000 пенсионери няма да се състои. А за Коледа възрастните ще вземат максимум 150 лв., а не предлаганите от БСП 200 лв.
Изданието цитира заместник-председателя на ДПС Йордан Цонев, който заяви през БНР, че няма механизъм за справедливо определяне на тези, които биха могли да се възползват от почивката.
Цонев допусна, че намерението на БСП е било с добри помисли, но че "чисто политически неиздържано е да се правят анонси, които отклоняват вниманието от сериозните неща, заложени в социалната програма".
При положение че сериозните социални ангажименти бъдели изпълнени, почивката можела да е само "закачка" или "някаква екстра".

"Море ли? По-добре санаториуми", пише вестник "24 часа" на страницата си за анализи.
Идеята за безплатно море, вместо да трогне и очарова, стресна пенсионерите. Това показва експресно допитване с 468 българи над 65 г. в 19 областни града, проведена от кореспондентите на "24 часа" в петък и събота.
Оценките ескалират от оскъдните възгласи "Ей, най-сетне се сетиха и за нас", минават през умереното "Абе, хубаво предложение, ама недомислено" и стигат до преобладаващите "Пълна глупост", "Абсурд", "Мижи да те лажем", "Прах в очите".
Всеки четвърти иска, ако се стигне до безплатна почивка, щастливците да се подбират с лотария.

"Спряха огъня пред къщите", научаваме в "Труд".
Огънят, който пети ден гори в Национален парк "Рила", вчера сутринта излезе на шосето, което води от Благоевград, но бе спрян току пред вилната зона.
Пожарникари директно от пътя с оръдие, изстрелващо вода, се опитваха да препречат стихията да не тръгне към вилните постройки.
Докато огнеборците се потяха и работеха, покрай тях туристите се разхождаха без много да се трогват от кълбата пушеци, които се стелеха.

"Френските самолети щурмуват Рила", пише вестник "Стандарт".
Двата френски самолета "Канадер", които ще се включат в гасенето на пожара в Рила, пристигнаха на летището в София около 17.20 ч.
Френските специалисти, които пътуват с тях, обясниха, че гасенето с помощта на двата самолета може да започне веднага, като зареждането им от водоизточник става за около 10 секунди.
Единственото условие обаче е водоизточникът да е на 15-20 минути път от мястото, където е пожарът.
Френският екип, който пристигна със самолетите, вече знае, че пожарът се разразява в защитен район.
Сигурността на хората е най-важното нещо, с което трябва да се съобразим, обясниха френските специалисти.
Те допълниха, че особено важно е да знаят точното място на хората, които гасят пожара долу на земята.

"Пътят с автомобил по-евтин от рейса", пише "Стандарт".
Семейното пътуване с кола в страната излиза по-евтино отколкото с автобус. Причина за това е вдигането на цените на междуградските рейсове през летния сезон.
Превозвачите използваха поскъпването на бензина, за да надуят цените. Но това кара дори пестеливите българи да оставят автобусите и да яхнат личния си автомобил.
Ако се сбъднат прогнозите петролът да падне до 80-100 долара и бензинът стане под 2 лв/л, пътуването с кола ще стане още по-изгодно.
Колата е най-евтиният семеен превоз и до морето. 500-те километра от София до Варна например излизат 70-80 лв., ако колата гори средно по 6 литра бензин на 100 километра. В същото време талончето с рейс от София до Варна излиза между 28 и 30 лв. в едната посока. За отиване и връщане 4-членно семейство ще спести 60 лв., защото автобусите правят отстъпки за двупосочен билет.
Оказва се, че дори при високите цени на бензина и дизела пътуването с личната кола вече е най-изгодно. Това е и една от причините за големите задръствания по пътя до морето. Все повече българи избират личния си автомобил, за да отидат на лятната си почивка, да се разходят през уикенда или да навестят роднини.