Радио Франс Интернационал - България От 2+1 страни удари срещу царя

След Копенхаген Европа вече има ново лице

Тръгва нов десен вестник

60% от децата искат да напуснат България

От 2+1 страни удари срещу царя. Конституционният съд, ВАС и президентът в един ден, обявява "24 часа" във водещото си заглавие. Съдебната реформа започва от начало, ВАС окончателно върна сделката за Булгартабак, Първанов наложи вето и за единния финансов надзор, уточнява "Дневник".

Конституционният съд и президентът вчера върнаха два закона на правителството с обяснението, че изпълнителната власт се намесва прекалено в делата на съдебната. Конституционният съд отмени поправките в съдебния закон, а Първанов наложи вето на закона за Комисията за финансов надзор.

Няколко часа по-късно кабинетът понесе трети удар – петчленен състав на Върховния административен съд отмени окончателно избора на купувач за Булгартабак.

След като върна закона за надзора, Първанов готви вето и за БТК, предполага "24 часа". Всъщност, съвсем справедливо съда натри носа на правосъдния министър Антон Станков за съдебната му реформа. Само че трябваше да го направи с люта чушка, категоричен е вестникът. Защото необходимата промяна била съдиите да се избират пряко от народа. Всичко друго – мандатност, имунитети и т.н. било ала-бала и дрън-дрън.

Съдът доказа – НДСВ мрази Конституцията, убеден е от своя страна "Новинар". И ако някой до вчера се е съмнявал, че управляващите недолюбват Основния закон на страната, отсега нататък няма никакво съмнение - те направо го мразят.

А в историята на Конституционния съд няма прецедент като поправките в Закона за съдебната власт, които магистратите направо съсякоха. И всъщност, отменяйки най-съществените промени в Закона за съдебната власт, Конституционният съд сложи кръст на всякакви реформи в рамките на сегашния Основен закон.

Колкото до третия удар, понесен според "24 часа" от Симеон, – върнатият от президента Закон за комисията за финансов надзор - дори и Булгартабак и БТК да са структуроопределящи предприятия, коментира "Дневник", това не дава основания за изключение от правилото, дори и съдебната атака срещу сделките да е политически мотивирана. И в крайна сметка не може политическата целесъобразност да е по-важна от принципите, на които се основава държавата, отбелязва вестникът.

А това, което се налага сега държавата да свърши е да направи повече в подкрепа на създаването на малки и средни предприятия. От особено значение са откриването на нови работни места и борбата с безработицата, заявява посланикът на Швеция у нас Стен Аск в интервю за "Труд". А иначе 2002-ра бе много успешна политическа годна за България, отбелязва той. Дори историческа. Първо бяхте поканени за членство в НАТО. А на срещата на Евросъюза в Копенхаген получихте ясен сигнал за влизане през 2007-ма година.

И всъщност Копенхаген ни върна на картата на Европа, продължава водещата от няколко дни тема "24 часа".

Европа вече има ново лице. А промяната е толкова значителна, че оставя в миналото дори традиционни за световната преса грешки да се бъркат България и Румъния и Словения и Словакия.

Ако обаче Европейският съюз не съумее да се справи със собствената си реформа, разширяването му ще се провали, удавено в безкрайна бюрокрация, предупреждава вестникът.

А у нас – тръгва нов десен вестник, отбелязва "Труд". СДС пак с вестник от четвъртък, допълва "24 часа". Това станало ясно на тържеството по случай 13-тата година от основаването на партията. Тогава ще излезе и пилотният брой на независимия седмичник "Избор". Вестникът няма да е партиен орган, но ще пропагандира идеите на СДС.

Още от утре пък може да се окаже, че учениците ще имат повод за радост – Грипна ваканция в София, обявява "Дума", Грипна ваканция в София от утре, приглася "Новинар".

Всички училища може да излязат във ваканция, ако Столичният инспекторат се съобрази с препоръката на ХЕИ да разпусне децата вкъщи. Грипна ваканция се обявява, когато над една трета от децата са болни.

И макар и да има подобни малки поводи за радост, като цяло – всеки втори ученик е нещастен, разкрива "24 часа", като се позовава на изследване на УНИЦЕФ.

60% от децата пък искат да напуснат България, допълва "Дума". И макар някои като младата художничка Ирина Мишел, получила награда от конкурса Сите дез Ар, да споделя пред същия вестник, че не би напуснала страната си, над 60 на сто от учениците мечтаят веднага щом получат средното си образование да емигрират.