Радио Франс Интернационал - България Авария в АЕЦ-Козлодуй

Мобилни групи с автомонтьори на КАТ на лов по шосетата

За доброто, злото и как да ги различаваме - една приказка, която започва и завършва във... втори клас

Авария – трети блок на Козлодуй изключен. Авария в трети блок на АЕЦ, обявяват на първите си страници "24 часа" и "Стандарт". Трети блок на атомната електроцентрала е бил изключен поради теч в системата за подаване на вода на реактора. Според специалистите това не било авария, а събитие, тъй като по предварителна оценка нивото е нула, няма усложнения на радиационната обстановка дори в помещенията. Няма и изхвърляне на радиация, успокоява "24 часа". Няма и опасност от режим на тока, уточнява "Стандарт".

И към водещата за пресата новина – мобилни групи с автомонтьори на лов по шосетата - КАТ ще прави внезапни прегледи на пътя, отбелязва "24 часа". И допълва – цитирам - Спират веднага от движение неизправните коли. Хайки срещу лоши шофьори, приглася "Новинар". Нови мерки срещу катастрофите, КАТ бележи развалените коли, допълва и "Труд". КАТ прави мобилни звена, които ще дебнат по шосетата за неизправни автомобили. Идеята идвала заради остарелия автопарк в България, който бил причина за много от катастрофите. Пуснете КАТ, но с намордник, призовава по този повод "24 часа". Чудесно е, че пътната полиция ще прави внезапни проверки.

Трябва обаче много да се внимава, тъй като всяка бюрокрация се стреми да увеличи контрола си. Имайки предвид, че КАТ освен бюрокрация е и силова, това вече прави опасността двойна, категоричен е вестникът. Така че може да се очаква, рушветът, който катаджийте загубиха поради забраната за безпричинното спиране по пътя за какви ли не проверки, сега да си го върнат с тези прегледи.

Колкото до новите стикери на КАТ, които ще лепи върху остарелите коли – Отстранете от движение поради неизправност, те всъщност могат да влязат и в друга употреба. Като например един такъв да се залепи и върху Темида, предлага "Труд". Защото от съдебната ни система останали само гайки и болтове. Докато тя се разпадала, политиците пък се надпреварвали в обещания за образцова съдебна система.

Криза в държавността обаче нямало, обратно на всички анализи напоследък твърди в коментар за 24 часа Юлий Павлов, директор на Центъра за анализ и маркетинг. Вярно е, че разминаванията между съдебната и изпълнителната власт се превърнали в открито противопоставяне. Заговори се дори за война между институциите. Криза обаче нямало. Причината – нямало криза нито в правителсвото, нито в парламента. С мудната им работа вече сме били свикнали, а различните групи и интереси в управляващото мнозинство били нещо съвсем нормално в една демократична държава. Освен това по важни въпроси те винаги се обединявали. Ако обаче не бъде постигнато съгласие от основните политически сили и пет велики народни събрания да се свикали – все тая.

Дали пък Симеон е готов да се подложи на детектора на лъжата и на здравни тестове. На зададен му подобен въпрос от "Труд", премиерът, както коментира сам вестникът се разгневил. Поводът – изявлението на главния прокурор, че би се явил на преглед на машината на истината, ако това сторят и Министерския съвет, Висшия съдебен съвет и депутатите. “Де се е чуло и видяло това. Учудвате ме безкрайно. Считате, че се нуждая от това? Главният прокурор го е казал и некой ме у задал некакъв въпрос. Такава работа наистина не съм чул никъде”, отбелязва Сакскобургготски.

И от министерския съвет поглед към президентството – утре се навършва една година от смяната на караула на Дондуков 2, припомня "Труд". Точно преди една година Георги Първанов встъпи в длъжност като третия пряко избран от народа президент на България. Равносметката от неговото управление е, че той се чувства много по-уютно. Но причината – той се пази да дава определения. И обикновено коментарът му е – “Аз съм последният човек, който би си позволил да дава оценки за... “. Първанов нямаше и трудностите на Петър Стоянов, при чието встъпване в длъжност съотношението между противниците и привържениците за присъединяването ни към НАТО бе 80 към 20 за негативно настроените. Така че, резюмира вестникът, може да се очаква истинските проблеми за Първанов да настъпят, ако БСП дойде на власт.

Основният проблем на страната пък, проблем, който тепърва ще разкрива негативните си последици, е ниската раждаемост, категорични са вестниците. Повод за припомнянето на статистиката е Бабинден. И макар и да има и някои положителни тенденции – абортите намаляват, коментира Труд, родените намаляват също.

Децата пък ще учат във втори клас какво е добро и зло и как да ги различават, разкрива новите учебни програми "Новинар". Интересно е обаче кой ще ги учи на това, коментира вестникът. Защото, ако възрастните знаеха да правят разликата, досега отдавна да сме цъфнали и вързали, а светът да е едно прекрасно място. Но явно желанието да се правят подобни разлики е една приказка, която свършва.... във втори клас.