RFI - България Брюксел предлага 3 млрд. евро за старта на България

СЕМ решава днес дали да уволни Гоцев

Набират 118 факлоносци на олимпийския огън

Брюксел предлага над 3 милиарда евро за старта на България в ЕС, гласи водещото заглавие на "Дневник". Финансовата рамка за първите три години след присъединяването ще бъде обявена официално днес, уточнява изданието. Има вероятност огласяването на финансовата рамка да се отложи заради предложението на докладчика за Румъния в Европарламента ЕК да прекъсне преговорите с Румъния, вметва "Дума", наричайки днешния ден – денят “Х” за членството ни в ЕС. Според вестника логиката подсказва, че ако няма финансова рамка, Румъния е на път да изпадне от петото разширяване, а с нея и ние.
За да има и нотка на оптимизъм сред основанията си за тревога "Дума" допълва, че вчера представителят на ЕК Димитрис Куркулас е уверил президента Първанов, че България ще е една от най-облагодетелстваните страни от ЕС, а предлаганата рамка ще надхвърля българските очаквания.
“Ще вземете повече, отколкото очаквате” извежда в заглавие казаното от европейския посланик вестник "Виж". Дават на Румъния 6.5 млрд., на нас само 3.5, пише "Стандарт" като цитира румънски представител на агенция Медиафакс.

Пакетът на обща стойност 15.396 млрд. евро трябваше да бъде одобрен от комисията късно снощи и ще бъде официално представен днес в Европейския парламент, разкрива "Дневник". Има обаче сериозна разлика между посочените обещани средства и тези, които реално ще бъдат отпуснати, като прогнозите са, че пакетът ще се свие до общо 9.56 млрд. евро за двете страни, посочва "Дневник" като се позовава на "Ройтерс" и ВВС. Обяснението за разликата от милиарди евро е с големите забавяния в плащанията, достигащи до една година, и сложните проекти за реализация на средствата, изискващи обработка на огромен брой документи, допълва "Дневник".

След влизането си в ЕС България не само ще взима, но и ще дава пари, изтъква "Стандарт". Ако се приеме предложението на Еврокомисията, ще внасяме в бюджета на ЕС не повече от 1.24% от брутния национален продукт. Той е 17.6 млрд. евро за 2003 г. България ще дава на ЕС до 218 млн. евро годишно, смятат експертите от Министерството на външните работи, отбелязва вестникът.

Ще се борим още за ракията и мастиката в специален списък, огласява вестник "Виж". Позицията ни в преговорите с Европейската комисия е, че няма да проблем двата продукта да бъдат защитени по подобие на италианската грапа, отбелязва "24 часа". Ако успеем да запазим името ракия само за България, можело да се премине към защита на наименованието на за определени региони, например сливенска, бургаска, посочва часовият вестник казаното от зам.-министъра на земеделието Меглена Плугчиева.
България е поискала защита на наименованието за произход на над 20 български продукта, пише изданието. Сред тях са българската боза, русенското варено, смядовската луканка, карловската луканка, розовото масло, шуменско пиво, изброява "24 часа".

ЕС се затваря за работници от новите страни членки, допълва "Монитор" по чувствителния за ЕС въпрос за имиграцията. Ксенофобските партии в Западна Европа засилиха влиянието си, подчертава изданието като публикува коментар на АФП. Според ЕК обаче 15-те напразно се опасяват от вълна имигранти, се посочва в коментара. Защото подобно на жителите на старите промишлени области на Запад източноевропейците се колебаят много да се откъснат от корените си и дори да се преместят в собствената си страна.

"Монитор" съобщава и за вчерашния махленски скандал в Наказателния съд в Бенгази между прокурора и либийския професор, свидетел на защитата на българските медици. До скандала се стигна след като д-р Агили от Медицинския университет в Триполи, който подкрепи становищата на световноизвестните професори Монтание и Колици, информира пратеникът на вестника. Чакаме присъди за медиците в Либия до 17 март, подчертава по темата "24 часа".

А СЕМ решава днес да уволни ли Гоцев, пише "Труд". За извънредното спешно заседание настояла парламентарната комисия по медии начело с Милена Милотинова. Вчера, съобщава изданието, съветът обсъдил скандалния договор между БНТ и руската компания “Видео интернешънъл”, който Гоцев е подписал еднолично. Надзорниците не можели да преценят дали шефът на телевизията е нарушил закона, защото правният им отдел дал три отделни становища по случая. СЕМ го очаква инфарктно заседание, на което ще избухне скандал, прогнозира изданието.
Междувременно, изтъква "Труд", в медийните среди се говори, че за генерален директор се готвел жълтият народен избраник Иван Павлов, който навремето ръководеше рекламата в БНТ.

И накрая "24 часа" съобщава, че от днес Столична община набира 118 факлоносци. Те ще трябва щафетно да пренесат през България олимпийския огън под девиза “Предай пламъка, обедини света”. Интересното е, отбелязва "24 часа", че ренесансовата личност, която успее да отговори на критерии за факлоносец, ще трябва да напише и мотивационно есе. Освен извисена духовно, не е лошо да има и физически сили да пробяга 400 метра без да се свлече от умора.