RFI - България Още 4 години Буш: дали изборът е добър за България?

50% от българите са оптимисти за бъдещето

Призивът на Кадафи не е искрен

Какво ще се случи с музея на Яворов?

“Още 4 години Буш”. Изборите в САЩ са основна новина и за българската преса, констатацията е водещо заглавие за “Новинар” и “Виж”. “Труд” и “Стандарт” избират по-драматичното: “Америка избра Буш” , “Пари” и “Монитор” подчертават: “Кери призна поражението”. “24 часа” публикува огромна снимка на Буш вдигнал палец за победата под заглавието “Големият брат”.

Следват анализите. “Изборът на Буш може да е лош за нас” – настоява в интервю за “Труд” политологът Огнян Минчев. Защото ако беше избран Кери, смята Огнян Минчев, можехме да очакваме известно сближаване на позициите между Европа и САЩ по ключови международни проблеми.
С избора на Буш различията по войната в Ирак ще се затвърждават. В този смисъл пред страните от Централна и Източна Европа ще се затвърждава дилемата дали да сближат позициите си със САЩ или Стара Европа, дилема, която съществува от две години. Ако има промени по отношение на Ирак, прогнозира политологът Огнян Минчев, то е защото политически промени в Полша, България и Румъния могат да отдалечат тези страни от безрезервната подкрепа, която те дадоха на коалицията, начело със САЩ.

Петролът и борсите първи реагираха на победата на Буш - отбелязва “Дневник”. Часове преди претендентът на демократите за президентския пост в САЩ Кери да обяви официално, че се отказва от надпреварата с Буш, световните пазари вече "обявиха" победителя и настроиха търговията към перспективата в световната икономика при още 4 години републиканец в Белия дом. Петролът веднага потегли нагоре и премина границата от 50 долара за барел, а доларът, както се очакваше, тръгна надолу.

А в коментар в “Дневник” Петър Карабоев настоява: “Не, това не бяха "изборите на 11 септември, на грешката в Ирак и на реванша във Флорида". Това бяха изборите на четирите G - God, guns, gays, grizlies. Можем да добавим и пето G - личната заслуга на Джордж (Буш). Демократите не го осъзнаха докрай, а светът изобщо не разбра за какво става дума.
Републиканците доказаха, че много по-добре обясняват на избирателите си какво разбират под Бог (и ролята на вярата в живота), оръжия (личната свобода да ги притежаваш и личната отговорност за тях), хомосексуалисти (дали толерантността към тях стига до правото да сключват брак) и гризли (да се жертват ли съдбите на хора заради екологията).

Путин пръв похвали Буш, Европа реши да изчака – констатира в. “Сега”. Богатите и военните донесоха победата на Буш е оценката на “Стандарт”.

А в същото време 50% от българите са оптимисти за бъдещето – извежда във водещо заглавие “Монитор”. Армията на негласуващите спада. Според МБМД и НЦИОМ това се дължи на усещането за близост в ЕС, подписването на Евроконституцията, новините за преразпределяне на бюджетните излишъци, както и очакваните евросубсидии.

Ако изборите бяха днес БСП набира 22% , НДСВ – 12%, СДС 9%, ДПС - 6% (данни на НЦИОМ). По данни на МБМД СДС има 11.2% подкрепа, а НДСВ - 13%. Съответно левицата и десницата мислят за широки леви и десни съюзи.

И още: 15 % искат Симеон Сакскобургогтски за премиер извежда под глава “Монитор”.
Симеон проигра симпатиите на българите” – препечатва в. “Виж” анализ на “Зюддойче цайтунг”. “Положението на хората трябваше да се е подобрило значително повече. Това поне беше обещал най-силният човек в държавата - бившият цар. Хората повярваха на неговите обещания, че в рамките на 800 дни животът им ще се подобри чувствително. Според публикацията гражданите са отрезвени, а Сакскобурготски е загубил голяма част от тяхното доверие, заедно с царския мит. Из улиците на София се носят престъпници в бронирани лимузини, за които сякаш не важат никакви правила. Често пъти благоразположението на полицията и съдебните власти може лесно да се получи, заключава “Зюддойче цайтунг”. (публикация препечатана във “Виж и “Монитор”).

“Нищо не обещавам. Имам само две ръце и една уморена глава” – цитира “Труд” казаното от премиера Сакскобургготски пред родопчани в Триград.
“Симеон влезе в Дяволското гърло” – разказва в репортаж “Стандарт” (има се предвид прочутата пещера). Той е посетил и бъдещата стена на язовир “Цанков камък”, където казал, че всичко е “феноменално”, след което го гостили с прясна пъстърва на жар и бяло вино.

България вече е в Африка, твърди във водещо заглавие в. “Дума”. С едва 3% високи технологии още сме в групата на слаборазвитите държави от черния континент България се нарежда на последно място в Европа по инвестиции за наука, по пари за наука на глава от населението и на един учен, както и по брой на учените на 1000 души население, сочи доклад на Икономическия институт при БАН .

Европа и Либия не говорят за медсестрите ни, пише “Труд”, позовавайки се на заявление пред изданието на Ема Гудуин говорителка на комисаря по външните отношение Крис Патън. Еврокомисията в момента преговаряла как да помогне на либийските деца, заразени със СПИН, но не се правела никаква връзка между преговорите и отмяната на смъртните присъди срещу българките.

Призивът на Кадафи за премахване на смъртното наказание не е искрен – под това заглавие “Монитор” препечатва казаното пред РФИ-София от Пол Хавиланд. Според Хавиланд, който нашумя у нас с поредица статии в британския печат в защита на българските сестри, това изказване на Кадафи е "умна манипулация на медиите и общественото мнение в Либия", пише “Монитор”, позовавайки се на РФИ.

А “Стандарт” се пита какво точно е намислил министърът на културата Абрашев за музея на Яворов. Министерството на културата бави преговорите да съдбата на музея, фасадата се руши, а сградата е паметник на културата. Ако продадат къщата на частни лица, ще ни закрият, заявява директорката на музея Пенка Кирякова, защото най-вероятно вместо музей на Яворов ще поискат да си направят кръчма.