В църквата "Света Неделя" беше отслужена заупокойна панихида в памет на жертвите на атентата срещу българския елит, извършен в църквата на днешния ден през 1925 година.

Съюзът на репресираните отбеляза 86-ата годишнина от трагичното събитие с  поднасяне на венец пред паметната плоча в катедрален храм "Света Неделя" .
"В резултат на атентата са убити 150 души и над 300 са ранени. Близо 500 човека. До събитията 11 септември това беше най-големият атентат, който е извършван изобщо в цивилизования свят." - коментира пред БНР доц. Драго Михалев, заместник-председател на съюза на репресираните.

„Смятам, че това е една дата, която трябва да отбележим, да я запомним и никога повече да не се повтарят такива неща, които разделят нацията, за да може държавата да тръгне напред." - призова той.

Атентатът в църквата „Света Неделя" е най-тежкият терористичен акт в историята на България, а по това време и в света, доколкото под терористичен акт се има предвид действие на отделна въоръжена група.

Извършен е на 16 април 1925 г., Велики четвъртък, когато група крайнолеви дейци на Военната организация (ВО) на Българската комунистическа партия (БКП) взривява покрива на църквата „Света Неделя" в София. По това време в нея се провежда церемонията по погребението на генерал Константин Георгиев, убит на 14 април същата година от други дейци на комунистите.

Специалната цел на атентата е да бъде ликвидиран военният и политическият елит на страната, включително цар Борис III.

При атентата в „Света Неделя" загиват 134 души, други умират по-късно от раните си, и така общият брой на жертвите е 213. Ранените са 500.

Загиват 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9-ма капитани, 3 депутати ( д-р Недялко Колушев, адв. Н. Рачев и Хр. Цанев) и множество граждани, включително деца.

По случайност, всички членове на правителството се отървават само с леки наранявания. Цар Борис III не е в църквата, тъй като присъства на погребенията на убитите в атентата срещу него в прохода Арабаконак два дни по-рано. /Уикипедия/