Авария при тестване на мощности на ПАВЕЦ "Чаира" е възникнала. След три години ремонт мощностите е трябвало да бъдат пуснати в експлоатация през следващите дни. По повод аварията бе даден и спешен брифинг в Министерски съвет, на който премиерът увери, че няма застрашаване на човешки живот.
Петков заяви и че няма застрашаване от покачване на цената на тока.
Разпоредил е на МВР и ДАНС да направят пълни проверки по случая.
Премиерът обясни, че договорът за ремонт на тази турбина в ПАВЕЦ "Чаира" бил подписал 2017 г. от ГЕРБ, но не с "Тошиба". Когато се правят договори много е хубаво да се правят договори с производителя на турбините. Според Петков, ако тогава е бил подписан договор с "Тошиба", сега е нямало да има проблеми.
Сега щяла да се направи пълна проверка защо се е стигнало дотам, за да може да се избегне подобен инцидент за следващата торбина която следвало да влязе в експлоатация до няколко седмици. Ние се борим да намалим цената на тока, но искам да кажа ясно, че инцидентът не застрашава никого в този момент и не застрашава сегашната цена на тока, увери Петков.
Енергийният министър Александър Николов добави, че са назначени всички възможни проверки в БЕХ и НЕК. Днес сутринта зам.-министърът на енергетиката Данаил Николов бил там и проверката продължава. Събират се данни защо и какво точно се е случило чисто технически на агрегата. Става въпрос за машина, която може да произвежда по 210 мегавата на час. Това, което се е случило е, че при натоварване на самата машина се чул лек тътен от преминаване от 130 мегавата на 170.
Арахангел Михаил
на 27.03.2022 в 15:07:04 #1Идиотиииииииииии! Какво ви е виновен кой е подписал договора? В случая става въпрос сигурно или за конструктивна недомислица/дефект в турбината, или за примитивна и лошо работеща система за управление на режима на натоварване поради научно-техническа некадърност. Напротив, така е трябвало да стане - договорът за ремонта да е сключен не с фирмата-производител, а с някоя друга именно поради възможност производителят да изкара всичко че е цветя и рози. Затова и в обикновеното строителство изпълнителят е един, а инвеститорът (контрольорът на строежа) - друг. Но Кире Халварджията явно такива тънкости не ги е учил в халварда.