През последното денонощие нивото на Дунав при Лом се е покачило със 7 сантиметра и е достигнало 818 сантиметра над морското равнище, предаде БиТиВи.
Нивото е необичайно високо за втората половина на юни и е прецедент от десетки години.
Водата е заляла части от дунавския парк и от пристанището в Лом, което е второто ни по големина на Дунав. Тя е на сантиметри от хотели и вили по брега на реката в града.
В община Лом заседава кризисен щаб, който ще реши дали днес в района на пристанището да бъде изградена допълнителна земно-насипна дига, която да спре пътя на водата към централната част на града.
Планът на "Гражданска защита" и общината предвижда дигата да се гради при ниво на реката от 830 сантиметра, но е възможно това да започне и по-рано, ако прогнозите сочат покачване на нивото през следващите часове, заяви кметът на Лом Пенка Пенкова, цитиран от БТА.
И днес остава в сила въведената преди седмица втора степен на готовност за действие "Денонощно наблюдение", съобщиха от "Гражданска защита".
По поречието на Дунав в ломския участък на реката са разположени наблюдателни постове, които следят постоянно за измененията на водното ниво и за образуване на пробойни в дигите.
Засега защитните съоръжения издържат напора на водата. Няма залети селища, инфраструктура и обработваеми земи, уточниха от "Гражданска защита".
На 13 април 2006 година Дунав при Лом достигна абсолютния максимум в историята на измерванията на нивото в българския участък на реката - 985 сантиметра.
Тогава бяха залети части от Лом и от вилната зона на града, но по-голямата част бе спасена от наводнение с изграждане на временни защитни диги от земя и бетонни елементи.