Изграждането на 111-метровия пилон на Рожен не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда. Това посочват от РИОСВ - Смолян във връзка с постъпил сигнал от "Сдружение за дива природа Балкани" на 12 юни.

Експерти на РИОСВ - Смолян са направили проверка на извършване на строителство в района на Защитена местност "Рожен". Констатирано е, че в обхвата на поземления имот, намиращ се в землището на село Соколовци, местност "Рожен", се извършват строително-монтажни работи по реализация на инвестиционно предложение: "Изграждане на внушителен пилон с височина 111 метра" с възложител Фондация "Наследство в бъдещето".

Имотът обаче не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (Защитена местност "Рожен" отстои на около 0,9 км по права линия на изток от обекта), както и не попада в границите на защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (най-близко разположената защитена зона BG0001030 "Родопи Западни", отстои на около 4,58 км), допълват от екоинспекцията.

Според документите за пилона Рожен, той бил преместваем обект със схема по чл.56 от ЗУТ, а за поставянето му нямало нужда от нова транспортна инфраструктура. Това информира на свой ред екоактивистът Тома Белев във фейсбук профила си.

По думите му обектът всъщност не е преместваем, тъй като ЗУТ изисква да може да бъде преместван в пространството без да губи своята индивидуализация и защото при поставянето му се изменя субстанцията на земята.

"Не може да се постави и със схема по чл.56 - тя е неприложима за обект с тази функция", смята Белев. Той подчертава, че до имота в кадастралната карта не се вижда път, тоест "или ще трябва да използват вертолет или да се оцени въздействието на строителството на пътя".

А иначе от сайта на проекта се посочва и неговата цел- "Ще издигнем българското знаме на внушителен пилон от 111 метра в сърцето на Родопите, на Роженските поляни. На мястото, люлка на най-общобългарското събитие - Роженския събор, който обединява и вдъхновява да пазим и предаваме своето духовно наследство в бъдещето." 

На 9 юни започна и строителството на пилон "Рожен". Първата копка вече е факт и се оформя изкопът от 1000 кубични метра за основите на внушителната конструкция.

В същото време обаче от сайта безследно са изчезнали дарителите, които до преди няколко дни бяха видни. Все още обаче стои информацията за медийните партньори, от които са и трите обществени медии - БТА. БНР, БНТ и др. Сред дарителите бяха обаче и държавни компании, включително губещата БДЖ, ББР, Булатса (РВД), Пристанище Бургас, както и общините Девин и Златоград.

Срещу изграждането на пилона вече има и петиция с над 1000 подписа: "Природата няма нужда от още бетон. Туйто."

Изграждането на пилона атакуват и от Зелено движение, изрично уточнявайки, че не засягат темата за естетика и патриотизъм, що е то и има ли то почва у нас.

Затова и Владислав Панев, и Илина Мутафчиева внасят въпроси, които имат за цел да изяснят законността на действията на собствениците на терена. Въпросите са към министрите на земеделието и на регионалното развитие и благоустройство въпроси дали са спазени процедурите за строителство в планината.

Снимка 623038

Източник: Зелено движение

Въпроси към министъра на земеделието Кирил Вътев:

  • Има ли смяна на предназначението на земеделския имот за неземеделски цели, след като както е видно от снимките, става въпрос за изкоп, арматура и наливане на бетон?
  • Процедурата по промяна на предназначението на земята съпътствана ли е от проект на решение на Общински съвет Смолян и становища на други институции?
  • Инвестиционното намерение разгледано ли е в цялост?
  • Каква е дефиницията и статута на обекта?

Въпроси към министъра на регионалното развитие и благоустройство Андрей Цеков

  • Издадено ли разрешително за строеж?
  • За какъв обект - пилона и фундамента разгледани ли са в цялост, в съответното разрешително?
  • Влязло ли е в сила разрешителното и кога?
  • Извършен ли е контрол по разрешителното?
  • За обекта има ли изготвен подробен устройствен план - план за регулация и застрояване и същият в съответствие ли е с Общия устройствен план на община Смолян?
  • Разгледан ли е Подробен устройствен план на сесия на Общински съвет и ако да, на кое заседание, какво е решено?
  • Обявен ли е Подробният устройствен план на собствениците на съседните имоти"?