50 мъже и момчета, някои с мюсюлманска вяра, скочиха да вадят кръста в река Арда, Кърджали, предаде Дарик.

Местният свещеник, Отец Петър Гарена, който преди години бе казал, че само от вертолет и от самолет не е "хвърлял кръста", бе "кацнал" върху ретро автомобил, за да хвърли кръста тази година.

"Нека за всички хора, без разлика на пол, етнос или раса, да има мир и разбирателство", пожела от своя страна отец Петър Гарена. "Кърджали демонстрира за пореден път единството, завещано ни от нашите предци", допълни свещеникът.

Оправданието за прекалено модернистичното въвеждане в ритуала, е, че преди 100 години, през 1916 г., в Кърджали за пръв път влиза автомобил. ДнешнотоЛитийно шествие по повод Богоявление бе предвождано от ретро автомобил, марка Мерцедес” от 1936 г., управляван от кмета на Кърджали инж. Хасан Азис. На стъпалото до него бе енорийският свещеник отец Петър Гарена.

Шествието премина през централните улици на областния град и се спря на обичайното място на левия бряг на река Арда, между пасарелката и Новия мост, от където отец Петър хвърля кръста всяка година.

Над 50 млади мъже и момчета, между които и мюсюлманчета, се хвърлиха в студените води на реката за да извадят християнския символ. А пръв до него, за трета поредна година, достигна 26-годишният учител по физическо възпитание в ГПЧЕ „Христо Ботев” Величко Карабоюков. Като награда той получи от кмета инж. Хасан Азис 100 лева, а всички останали участници в надпреварата бяха възнаградени от отец Петър с по 20 лева.

Величко Карабоюков каза че се чувства превъзходно и пожела здраве, благоденствие и любов на всички.

Стотиците зрители на ритуала по ваденето на Богоявленския кръст бяха поздравени от отец Петър и кметът инж. Хасан Азис.

Кметът обясни, че шествието с ретроавтомобила било поглед към традициите: „Богоявление е празник за всички – и мюсюлмани и християни. Всички празнуваме заедно. Видяхте, че младежите, които се хвърлиха за кръста, са хора от различни етноси. Ние живеем заедно, споделяме си всички наши радости празници. А днешното ни появяване с ретрокола е послание да не забравяме корените си, традициите. Най-хубавото е, че в Кърджали ги почитаме, че сме заедно и че си споделяме празниците”.