Започна контролирано изпускане на водите на язовир "Искър" по предписание на Министерството на околната среда и водите. Това заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова пред журналисти в Панчарево. Една седмица ще продължи операцията по освобождаване на водни обеми.
Целта е превантивно освобождаване на обеми в язовира заради сезона на валежите. Тази процедура се прави от няколко години, за да няма проблеми за хората, които живеят по поречието на река Искър, обяви кметът на София.
Има идентифицирани няколко критични точки, една от тях е при болницата в Кокаляне, каза Фандъкова. Експерти следят, ако има покачване на водните нива, да се поставят допълнителни диги. Преди изпускането е прочистено коритото на река Искър. Сега се изпуска 15 кубика на секунда. Може да се поемат около 30, допълни Фандъкова.
Екоминистър Нено Димов обясни, че около 14% от язовира е свободен. Очаква се през месец май да бъде най-високият приток на вода.
През месец април има минимално превишаване на прогнозната стойност за притока на вода в язовира. С тези 10 млн. кубика, които са предвидени да бъдат изпуснати, ще се осигури необходимия обем, за да бъде поета цялата вода, която се очаква през месец май.
Според Нено Димов коритото на реката след язовира е достатъчно добре прочистено и не се очакват притеснения при проводимостта.
Предписания и мерки се предприемат за всички язовири, обясни Димов. Ежемесечно има предписания към всички язовири. Вземат се мерки, за да няма проблеми, допълни той.
Според Фандъкова, за последните години най-важната е превенцията и за това почистват коритата на реките.
През 2017 г. за пръв път от десетилетия са прочистени около 120 км речни корита, похвали се столичният кмет. Очакват и участъкът, стопанисван от областната управа, да бъде прочистен. Готвят проект за финансиране на последния участък от 15 км, които да бъдат прочистени. Очакванията са за 2018 г. да бъдат прочистени около 85 км речни корита, обяви кметът на столицата.
В дейностите по подсигуряване на допълнителни диги по реката и наблюдението на критичните точки се включват и доброволци, които работят заедно с предприятието "Язовири и каскади", "Напоителни системи" ЕАД, Областната управа, Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
Днес е изградена дига на една от критичните точки по поречието на реката - при Специализираната болница за продължително лечение и рехабилитация в село Кокаляне, район "Панчарево".