Корояди и други стъблени вредители са засегнали 147 000 дка, а борова процесионка - 199 759 дка. 364 254 дка горски насаждения са повредени от вятър, сняг и лед. Това съобщават от земеделското министерство, предоставяйки данни от Националната комисия по лесозащита. От ведомството отчитат, че като цяло здравословното състояние на горите е добро. Едва 2 % от общата горска територия на страната е общата площ на засегнатите гори.
При откриването на заседание на Националната комисия по лесозащита зам.-министър проф. Иван Палигоров подчерта, че са необходими навременни мерки, за да бъдат преодолени повредите, нанесени от короядите в засегнатите от снеголоми, ледоломи и ветроломи райони.
Той уточни, че миналата година не сме успели да извлечем цялата пострадала дървесина и са останали много увредени насаждения. Затова е важно действията да се предприемат действия преди времето да се затопли и условията да повлияят на разпространението на вредителите.
Проф. Иван Палигоров е категоричен, че трябва да се изготви пълен анализ за динамиката на нападенията и да се предприемат незабавни действия.
Комисията е обсъдила и предложените от лесозащитните станции мерки за 2017 година. Препоръчват се неотложни мероприятия срещу корояди, в това число санитарни сечи на територията на 78 730 дка.
От земеделското ведомство посочват, че трябва да се отстранят повредите и да се извлече дървесината и от територията на 200 000 дка насаждения, които са увредени от сняг, вятър и лед. Предвижда се също и авиоборба срещу боровата процесионка върху площ от 25 280 дка.
До края на април ще стане ясно каква е степента на нападенията и нивото на разпространение на короядите в горските територии.