Министерството на околната среда и водите (МОСВ) подкрепя позицията на инициативния комитет на Горнослав и съседните асеновградски села срещу изграждането на кариери за добив на мрамор и баластра.

Кариерите се предвижда да бъдат разположени в южната част от концесионна площ "Делчевото-2" (66,165 дка) в землището на Горнослав, съобщават от МОСВ.

От екоминистерството представят и развитието на идеята за изграждане на кариерите. Уведомление за инвестиционното намерение е внесено в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Пловдив през 2015 г. от фирмата "Запрянови - 03" ООД. През 2016 г. е постановено решение, че не е необходимо да се извършва Оценка за въздействието на околната среда (ОВОС) за проекта. Той обаче не е осъществен и решението за освобождаване от задължението за изготвяне на ОВОС губи 5-годишния си срок на правно действие на 8 януари 2023 г. Изискана е информация от Министерството на енергетиката, според която решението на Министерския съвет (МС) за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства е обжалвано и не е влязло в сила. Не е сключен концесионен договор и не е налице съгласуван цялостен и годишен работен проект по предвидения ред.

От община Асеновград и Министерство на земеделието и храните (МЗХ) е получена информация, че статутът и предназначението на концесионната площ не са променени. Вследствие от това на 7 юли 2023 г. на сайта на РИОСВ-Пловдив публикувано писмо, с което е обявено, че Решение по ОВОС №ПВ-37-ПР/2016 г. на директора на екоинспекцията вече не е валидно.

Концесионерът обжалва това пред Административния съд в Пловдив, който отменя становището на РИОСВ. Екоинспекцията и граждани на асеновградските села заедно обжалват решението на съда в Пловдив пред Върховния административен съд (ВАС). Заседание по казуса е насрочено предстои на 4 юни 2025 година.

Недоволни граждани излязоха на протест пред общината в Асеновград

Недоволни граждани излязоха на протест пред общината в Асеновград

Те не желаят израждането на мраморна кариера край Горнослав

"Заради големия обществен интерес към казуса през всичките години РИОСВ-Пловдив не само информира заинтересованите граждани за хода на процедурата, но и активно работи с тях в качеството им на заинтересовани лица. Екоинспекцията спечели доверието на жителите на засегнатите села чрез прозрачния си начин на работа, което е видно от тяхната публично заявена позиция в подкрепа на РИОСВ-Пловдив", заявяват от МОСВ.

От министерството посочват, че сътрудничеството между РИОСВ и инициативния комитет на хората от Горнослав и съседните села в последните месеци се задълбочава и екоинспекцията подкрепя усилията на местните жители за популяризиране на природните ценности и устойчивия туризъм в района.

РИОСВ-Пловдив изпълнява проект за подпомагане на устойчиво икономическо и социално развитие на Биосферен парк "Червената стена", финансиран чрез Програмата за участие на ЮНЕСКО. Целта е така да се насърчи устойчивото развитие на парка, в територията на който попадат и селата, засегнати от инвестиционното намерение за изграждане на кариери. "Екоинспекцията разчита на тясното партньорство с местните жители и пряко си сътрудничи с тях за изпълнението на дейностите по проекта", отбелязват от Министерството на околната среда и водите.

Същевременно Общинският съвет в Асеновград отхвърли искането за промяна на статута на терена за кариерата в обхвата на биорезервата. Жители на селата Червен, Долнослав, Горнослав, Тополово и др. протестираха срещу разкриването й. Те се притесняват, опасяват, че ще бъде замърсена питейната вода, а къщите им ще се напукат. Решението на местния парламент може да бъде обжалвано от инвеститора, който твърди, че е спазил всички законови процедури и кариерата не застрашава региона.