Министерството на околната среда и водите (МОСВ) информира, че е активирало своите структури за справяне с последиците от наводненията в Царево и околността, предизвикани от силните дъждове на 5 и 6 септември.
МОСВ участва в следните дейности:
Басейнова дирекция "Черноморски район" (БДЧР) следи за състоянието на река Велека и други водни течения, както и за общинските микроязовири в района. БДЧР ще извърши проверка на канализацията и пречиствателната станция на Царево, които са повредени от наводнението.
Заместник-министър Петър Димитров и директорът на БДЧР Явор Димитров направиха обход на мястото на пораженията в Царево, заедно с други представители на институциите.
След успокояване на обстановката, БДЧР ще извърши мониторинг на питейните водоизточници и пробонабирания от морски и речни води за оценка на състоянието им. Ще бъде проверено качеството на водата и риска от замърсяване.
Министър Юлиян Попов каза за Нова телевизия, че климатичните промени означават по-висок риск от екстремни явления, като по-сериозни и по-чести валежи. Той подчерта необходимостта от повече финансиране на научните изследвания и усъвършенстване на моделите за управление на риска от наводнения в територии като Царево.
Д-р Анастасия Стойчева от Национален институт по метеорология и хидрология заяви, че експертите от метеорологичните служби трябва да имат основна роля при подготвянето на плановете за управление на рискове от наводнения. Тя посочи, че Югоизточна България се отличава с екстремни валежи, като този в Ахтопол през 1994 година, който достигна 463 литра на квадратен метър. Тя подчерта още, че в района държовете са много по-чести, отколкото в останалата част от страната и добави, че само от департамент "Метеорология" разполагат с необходимата информация за подготването на плановете.
Доц. д-р Николай Вълчев и гл. ас. д-р Радослава Бекова от Институт по океанология към БАН изготвиха краткосрочна прогноза за разпространението на отпадъци и различни потенциални замърсители, транспортирани от речните води в Черно море след наводненията. Според прогнозата, част от внесените отпадъци и замърсители ще се отложат по морското дъно, а друга част - по морската повърхност и плажни ивици в дадените райони.