Иззеха два мотоциклета при акция срещу навлизане на мотори в Национален парк "Централен Балкан".

На нарушителите са съставени актове.

Акцията се проведе през почивните дни с участието на служители от няколко паркови участъка и директора на защитената територия Георги Кръстев. Нарушителите са заловени в резерват "Стенето", в който е забранена всякаква човешка дейност.

От Министерството на околната среда посочват, че случаите на движение на кросови мотори в националните паркове без разрешително са едни от най-честите нарушения. Нарушителите се движат в групи, преминават с висока скорост по трудно достъпни терени и почти винаги отказват да спрат за проверка от служителите на парковата охрана и контрол.

Улесняват подаването на сигнали за нарушения спрямо дюните и в националните паркове

Улесняват подаването на сигнали за нарушения спрямо дюните и в националните паркове

Одобрени са Насоки за правомощията на контролните органи

От ведомството припомнят, че само преди две седмици служители от "Национален парк Рила" съвместно с МВР също са провели акция по сигнал за голяма група мотористи в района на м. Отовица, Парков участък Дупница, като преди този инцидент са санкционирани други трима нарушители за нерегламентирано движение на кросови мотори в защитената територия.

Заради зачестилите случаи с навлизане на мотори в националните паркове и получени сигнали от граждани и туристи дирекциите на трите парка "Рила", "Централен Балкан" и "Пирин" отново припомнят, че в националните паркове е забранено движението, паркирането и престоят на моторни превозни средства, включително мотоциклети, АТВ и УТВ, без разрешително от дирекцията на парка и извън обозначените за тази цел пътища.

В парковете се насърчава предимно пешеходният туризъм, като е задължително всички посетители да се придържат към обозначените туристически маршрути, за да не се увреждат природните местообитания.

Следят с дронове за туристи, къпещи се в Рилските езера

Следят с дронове за туристи, къпещи се в Рилските езера

Глобата за нарушителите е в размер на 5000 лева

Последиците от присъствието на МПС в защитените територии са шумово замърсяване, което безпокои дивите животни и може да наруши естественото им поведение, включително храненето и размножаването им, унищожаване на местообитания, замърсяване на въздуха, ерозия на почвата, предпоставки за инциденти с пешеходни туристи и загуба на биологично разнообразие, изтъкват от МОСВ.

Съгласно Закона за защитените територии движението на кросови мотори извън определените пътища в националните паркове се санкционира с глоба от 500 до 5000 лева за физическо лице.