Министерството на земеделието и храните информира, че след Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Смолян, и то е направило проверка за строителните дейности в местността Рожен по проекта "Изграждане на внушителен пилон с височина 111 метра".

От МЗХ заявяват, че главният архитект на община Смолян е издал разрешение за строеж и за поставяне на колосалния пилон. Според министерството контролът по изграждането му е от компетенцията на общината и тя би следвало да удостовери, че проектът отговаря на изискванията за безопасност.

Министерството на земеделието и храните предоставя и повече информация за установеното при извършената проверка - проектът на инвеститора Фондация "Наследство в бъдещото" е частно инвестиционно намерение, което ще се изгражда в терен частна собственост в поземлен имот в местност Рожен в землището на село село Соколовци. Теренът е осма категория земеделска земя с трайно ползване, постоянно затревена площ - ливада с площ 2316 кв. м. След стандартна процедура за промяна на предназначението на земята е издадено разрешение за временно ползване на 196 кв. м земеделска земя за неземеделски нужди от Областна дирекция "Земеделие" в Смолян. Собственик на имота с идентификатор 67965.5.89 е Сдружение "Рожен - наследство в бъдещето". То е предоставило на инвеститора имота с договор, в който е посочило изричното си съгласие за инвестиционното предложение. Предоставена е схема за поставяне на временен обект по чл.56 от Закона за устройство на територията. Представено е становище на 29.03.2023 г. от РИОСВ за съгласуване на обекта.

Припомняме, че строителството на пилона на Рожен започна на 9 юни. Положена бе първа копка и започна да се оформя изкопът от 1000 кубични метра за основите на внушителната конструкция. Проверка по случая беше извършена от Регионалната инспекция по околната среда и водите след постъпил на 12 юни сигнал от "Сдружение за дива природа Балкани" на 12 юни. Изводът на Екоинспекцията беше, че проекта за пилона не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) и че теренът не попада в границите на защитени територии.

Междувременно от сайта на проекта пък изчезна информацията за дарителите за осъществяването на инициативата, сред които са държавни предприятия и дружества като БДЖ, ББР, Булатса (РВД) и Пристанище-Бургас, както и общините Девин и Златоград. Сред медийните партньори на проекта са трите обществени медии - БТА, БНР и БНТ.

Според екоактивиста Тома Белев по документи пилонът на Рожен се води преместваем обект, а всъщност не е такъв. Срещу изграждането на пилона вече има и петиция с над 1000 подписа. Той беше атакуван и от "Зелено движение", като Владислав Панев и Илина Мутафчиева отправиха редица въпроси за законността на проекта към министрите на земеделието и храните Кирил Вътев и на регионалното развитие и благоустройство Андрей Цеков.

Екоинспекцията не следи поляната, където копаят за пилона Рожен

Екоинспекцията не следи поляната, където копаят за пилона Рожен

Срещу изграждането на пилона вече има и петиция с над 1000 подписа