Спасителни археологически проучвания се извършват на два обекта по трасето на новоизграждащия се скоростен път Мездра - Ботевград.

Стартът на разкопките е даден през октомври, а участниците в тях са археолози от Враца, Плевен, Монтана и Видин участват. Спасителните проучвания се извършват в селата Дърманци и Лютидол и се финансират от Агенция "Пътна инфраструктура".

Като обект №4 е обозначено теренното проучване в с. Дърманци, с ръководител Георги Ганецовски, археолог и директор на Регионален исторически музей (РИМ)- Враца. Екипът му се състои от 60 работници и заместник-ръководителите на РИМ-Враца и РИМ-Монтана.

Проучваната площ е над 20 000 кв. м, където обект на внимание са структури от ранната желязна епоха (началото на I хил. пр. Хр.), от късно тракийския период и българското средновековие.

По време на разкопките са намерени кремъчни остриета, железни предмети от военно снаряжение и битова керамика от различни исторически периоди. Открити са няколко обредни ями, които датират от времето на раннобронзовата, къснобронзовата и римската епоха.

Най-любопитната и впечатляваща находка е средновековен бронзов пръстен печат с изображение на орел в хералдическа поза.

Обект №5- село Лютидол, проучването там се осъществява под ръководството на Александра Петрова, уредник в отдел "Археология" на РИМ - Враца. До момента, по време на разкопките, са установени структури и материали от две епохи - преходен период от енеолита към бронзовата епоха и късната античност.

Спасителни археологически проучвания се очаква да приключат към началото на декември месец, но напролет ще бъдат подновени.

Село под обстрел от камъни заради взривове при строежа на пътя Мездра-Ботевград

Село под обстрел от камъни заради взривове при строежа на пътя Мездра-Ботевград

Местните хора се тревожат за здравето си, след като покрив на къща беше пробит