Общинският съвет на Свиленград прие декларация против намерението на финансовото министерство да закрие Митница – Свиленград, съобщи радио “Дарик”.

В документа, изпратен до председателя на парламента, премиера, финансовия министър, директора на Агенция "Митници" и областния управител на Хасково, се казва, че обявените мотиви на предложението няма да доведат до премахване на условията за съществуване на корупционни практики и че е много по-целесъобразно и ефективно административната и структурна реформа да се извърши на място в Свиленград.

Вносителят на декларацията и председател на Общинския съвет в Свиленград Никола Динков заяви, че местната митница съществува от 96 години, че е най-големият сухопътен пункт на Европа и там се спира преминаването на големи пратки с наркотици и се предотвратяват много нарушения.

"По принцип сме против корупционните практики, но когато говорят за канали, би било добре службите, които отговарят за съответния сектор, да направят такива разследвания така, че да се види кои са поръчителите и кои са покровителите на тези канали. Всичко това е вследствие на управленията през последните 25 години, защото не е тайна, че нарушения от този род е имало на Митница-Свиленград през всички тези години и на другите митници", каза Динков.

Общинският съвет в Свиленград прие декларацията в подкрепа на митницата с 13 гласа "за". На заседанието не присъстваха съветниците от ГЕРБ.

Припомняме, че идеята за затварянето й не била нова. Новината  съобщи финансовият министър Владислав Горанов миналата седмица след редовното заседание на кабинета. Той обясни пред журналисти, че това се обмисля отдавна, но от ГЕРБ не искали да го правят предизборно.

Затова идеята е била отложена за след местния вот - планът бил това да се случи през януари 2016 г., разказа министър Горанов.

Според него, акцията, при която бяха арестувани митничари: "С десетки хиляди в различни валути, ускори решението", заяви финансист номер едно. От думите на Горанов стана ясно, че решението касае съдбите на близо 40 митничари, които са на щат там. Те няма да бъдат уволнени, а пренасочени към работа в други звена.

Работата на митниците ще се централизира, като към централното управление ще се създаде ново звено с част от свиленградските митничари - те ще управляват резултатите от всички сканирания, за да не се злоупотребява с данните от терен.

Спестеното от административен пресонал ще отиде за мобилни групи, разкри Горанов. Той призна, че е имало сигнали за нерегламентирани практики на КПП-то, станало обект на спецоперация. Органите по приходите са подложени на тежък корупционен натиск заради работата си, уточни той.