Черни лешояди пътуваха 3300 км от Испания, за да подпомогнат завръщането на вида в Източните Родопи. В България са пристигнали 13 броя от най-голямата и тежка граблива птица в Европа по-рано този месец.

Инициативата се от екип на Фондация "По-диви Родопи", Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и испанската неправителствена организация GREFA.

Пътуването на лешоядите из Европа е продължило три дни, след което птиците бяха внимателно пренесени в индивидуални кутии за превоз и транспортирани до техния нов дом.

Екипът от експерти ще бъде неотлъчно до тях през следващите дни, за да се увери, че адаптацията на лешоядите протича нормално и те са в добро състояние. Редките птици бяха временно настанени в специално изградена адаптационна волиера, където ще прекарат следващите няколко месеца, докато свикнат с новият си дом.

Птиците ще бъдат освободени обратно в дивата природа тази есен. Новата група се очаква да се присъедини към вече освободените през миналата година птици и да сформират колония. През следващите години се очаква да се освободят още птици като част от текущата програма по възстановяване на гнездящата популация на черния лешояд в българската част на Източни Родопи.

Ще загнезди ли отново черният лешояд в Източните Родопи?

Ще загнезди ли отново черният лешояд в Източните Родопи?

Птиците ще бъдат пуснати обратно в дивата природа тази есен

Повечето освободени черни лешояди през 2022 г. се справят добре и се приспособиха към живота и новия си дом в Източни Родопи. В същото време бяха построени 13 изкуствени гнезда с надеждата да бъдат използвани от птиците.

Освободените птици успешно са се социализирали с другите два вида лешояди в района, хранят се заедно и извършват и по-дълги пътешествия. Едната птица е прелетяла до Румъния и се е завърнала обратно, а други от освободените лешояди извършват редовни посещения в съседни райони - Западни Родопи, Сакар, Странджа, Стара планина.

"За съжаление има и загуби - през последните 6 месеца, изгубихме две птици поради незаконен отстрел, една поради сблъсък с ветрогенератор и четвърта птица, която загина от изтощение", коментира Добромир Добрев, координатор и експерт по лешоядите от БДЗП.

Черен лешояд бе убит от бракониери край Харманли

Черен лешояд бе убит от бракониери край Харманли

Птицата е застрашен вид