Общинските съветници трябва да са наясно с дисбаланса на публична инфраструктура от 2012 г., когато общинското дружество "София план" направи анализ. Това каза пред БНТ арх. Любо Георгиев, бивш директор на това общинско дружество, а сега председател на "Сдружение за градски политики".
Повод за думите му е презастрояването в различни столични квартали. Бе показар репортаж от изграждането на блок в непосредствена близост до метростанция в столичния кв. "Дружба". Строежът е законен, но живущите се притесняват за недостатъчното отстояние от метростанцията, липсата на зеленина и на социална инфраструктура.
Според председателя на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика в Столичния общински съвет Ивайло Петков анализът на публичната инфраструктура е налице, но мярка за решаване на описаните проблеми няма. Експертната работа трябва да се свърши от дружеството, каза той.
По думите на общинския съветник от ДБ Борис Милчев, който е дългогодишен служител на НАГ, Милчев е и бивш зам.-министър на регионалното развитие (1997 - 2001 г.) общината се отказа до края на мандата 2023 г. да прави промени в общия устройствен план и да взема мерки. "Ако им възложим (задачи да балансират публичната инфраструктура - б.р.), те трябва да ги реализират. Ние ще им възложим. Какъв ще бъде механизмът неговата валидност е 50 г., а ние виждаме проблеми на 20-ата година, каза той.
Това е процес, градостроителят трябва да мисли за години напред. В последните 10-15 г. много срокове се пропуснаха. Живущите протестират срещу създаване на детска градина . Липсата на програма за налагане на ОУП е проблем, обясни Милчев.
От известно време виждаме резултатите на Общия устройствен план (ОУП). Опитваме се да решим въпроса с презастрояване - функционалния микс и баланса със социалната инфраструктура. Да създадем механизъм, който да направи възможен този микс. Предстои да бъде предоставен на дебат в Комисията по архитектура и градоустройство. Презастрояването е налице, каза Ивайло Петков, който е председател на тази комисия.
Според Милчев, до средата и края на 2021 г. се говореше, че този мандат няма да се изменя ОУП и няма да се разглеждат промени. Липсва и смелост, и ресурс за това изменение. В системата на прилагане на този план да бъдат приети правила от Министерския съвет, каза Милчев.
Той даде пример, че през 2001 г. е имало 12 дка за детски градина, сега са останали едва 4 дка за детска градина.