За дванадесети пореден път Кметство с. Белозем, Община Раковски, НЧ "Просвета 1909 г.", ОУ "Гео Милев" и СНЦ "Зелени Балкани" ще са домакини на фестивала на Белия щъркел. Мероприятието ще бъде официално открито на 13 май /събота/ от 10 ч. в парка на Белия щъркел, с. Белозем, община Раковски.

А само преди дни се установи, че Щъркелът, който е излюпен преди 5 години на покрива на училището, сега вече ще си има потомство, само че в своето гнездото - на покрива на читалището.

Селото е разположено на 30 км от Пловдив по Автомагистрала "Тракия", в посока Бургас и на 1 км от самата магистрала. Има удобен автобусен и жп транспорт.

Фестивалът се провежда от 2005 г., когато немската фондация "ЕВРОНАТУР" обяви Белозем за Европейско село на Белия щъркел. Основната цел на мероприятието е да популяризира идеята за възможното хармонично съжителство на хората с дивата природа и да привлече повече туристи към този живописен край.

През 2012 г. с. Белозем имаше честта да бъде и домакин на международна среща на представителите на Мрежата от Европейски села на Белия щъркел. Подобни събития се провеждат и в останалите 14 села на щъркелите в цяла Европа, станали известни с големите си щъркелови колонии.

По време на тазгодишния фестивал всеки ще има възможност да се наслади на изпълненията на многобройните участници във фестивала, да посети щандове за плетива, сувенири и продукти от местни производители в парка на Белия щъркел, да научи как се създава ферма за калифорнийски червеи и био градинка за билки в двора на училището, да надникне в дневника на децата за 20-те щъркелови семейства, избрали за свой дом покрива на училището.

Може да се види етнографската сбирка и експозицията на селата от мрежата "Европейско село на щъркелите" в читалището, да се повози на екологични превозни средства, да си направи снимка за спомен с "белоземско щъркелово семейство", да се потопи в атмосферата на Влажна зона "Кисимови дупки". Фокус на фестивала тази година ще бъде презентацията "Пътешествието на Белчо до Африка и обратно".

Фестивалът вече е традиция, утвърждаваща Белозем като своеобразна туристическа дестинация.