Бежанците от Украйна ще останат в Белодробната болница. "Втори дом" за тях ще бъде до края на войната, обеща кметът Здравко Димитров.

Изключително недоволство в социалните мрежи се вдигна след като вчера Манол Пейков сигнализира, че в общината се придвижва процедура сградата да бъде предоставена на частната болница "Света Каридад" за изграждане на общински хоспис и болница за палеативно лечение. Здравко Димитров обяснява, че инвестиционното намерение е добре да започне да се придвижва с възможност да се проектира, тъй като се касае за европроект.

"Никой не знае кога ще свърши войната, но сега има инвестиционно намерение, с възможност да се проектира, защото се касае за европроект", цитира обяснението на кмета БНР.

Георги Титюков, заместник-кмет на Пловдив, пък обясни, че "колегите от общинска собственост" са допуснали грешка в предложението, но то ще бъде поправено и ще бъде отбелязано, че там ще останат украинските бежанци.

Междувременно правната комисия към Общинския съвет в Пловдив върна за преразглеждане предложението бившата Белодробна болница и неазстроен терен от 14 730 кв.м. да бъдат предоставени на МБАЛ "Св. Каридад".

От общината предлагат върху този терен да бъде учредено безвъзмездно право на строеж за 30 години, а правото за ползване на сградата да е за 10 години. Предложението е въз основа на постъпило искане от "Св. Каридад" и намерението там да бъде изграден здравен комплекс.

Общинската правна комисия обаче настоява за становище от ресорните заместник-кметове Анести Тимчев и Пламен Райчев и от общинската дирекция "Стопански дейности". Те трябва да предоставят анализ за необходимостта от ново здравно заведение и възможността за публично-частно партньорство.

Решението за предоставянето на Белодробна болница на МБАЛ "Св. Каридад" е включено в дневния ред на сесията на Общинския съвет в понеделник, 19-ти декември.

Вчера Манол Пейков, който организира безпрецедентната кампания за даряване на средства за закупуване на генератори за украинския народ, апелира в социалните мрежи за намеренията на общината на отнеме сградата от фондация "Юкрейн съпорт енд реновейшън", която я стопанисва в момента от името и в полза на украинските бежанци.

Преди да бъде предоставена за подслоняване на украинските бежанци през март тази година, сградата (четири етажа, 5000 м2) е била напълно изоставена в продължение на 7 години, от 2015-а насам. Манол Пейков публикува и снимки на състоянието на сградата, в което тя е заварена през месец март тази година. За няколко месеца с помощта на дарители и труда на самите украински бежанци помещенията са превърнати в място, което е годно за живот. Включително в помещенията има нови мебели и електроуреди, тоалетни, мивки и душове.

В момента във "Втори дом" живеят 148 души (52 от тях са деца), като всеки ден прииждат нови хора. "Втори дом" не е предвиден за заселване на бежанци, а е място, където те мамират временен подслон и подкрепа. Като правило хората остават там от три до шест седмици - докато се адаптират и си намерят работа и жилище. В резултат на всичко това Пловдив и околността са се живеят над 6000 бежанци, от които над 2400 са деца.