Цената за топлинна енергия вече ще се определя на регионален принцип, съобщи председателят на ДКЕР Константин Шушулов. На днешното си заседание правителството одобри наредби за регулиране цените на топлоенергията и природния газ.

В различните райони вече ще се плаща различна цена за парно, посочи Шушулов и обясни, че в Казанлък, например, плащат същата цена като в София, а разходите им за производство са много по-големи, тъй като използват мазут. Целта на наредбата, по думите му е отпадането на държавната субсидия за топлинна енергия.

ДКЕР вече ще може да ограничава цената и на такса мощност, съобщи Шушулов, като ще определя таван за нея. Тя вече ще се определя не според квадратурата на жилището, а ще бъде в мегаватчаса, тоест според потреблението.

По този начин ще се осигури равнопоставеност между потребителите в различните региони на страната, които не ползват топлинна енергия, но остават потребители на топлофикационните дружества и заплащат цената за мощност.

Комисията ще утвърждава цените, които предлагат различните топлофикационни дружества за битови нужди. Сега това се прави от МС, като се очаква до края на месеца министър Ковачев да внесе за обсъждане от правителството новите цени за парно, които по график се очаква да са с 10 на сто по-високи от сегашните.

Шушулов заяви, че не очаква сериозно увеличение на цената за парно, след въвеждането на регионалния принцип за формирането й. Според него след 10-процентното увеличение цената за топлоенергия у нас се доближава да тази в европейските страни.

Наредбата за природния газ предвижда газовите дружества да предлагат за утвърждаване от ДКЕР групи потребители, разпределени в зависимост от сходни характеристики на потребление или по друг признак.
За всяка от тях комисията ще одобрява цени за присъединяване към газоразпределителната или газопреносната мрежа, а разглеждането на предложенията ще става на открити заседания.
По думите му целта на документа е създаването на конкурентен пазар за природния газ.