Стратегически разузнавателен дрон RQ-4 Global Hawk от Военновъздушните сили (ВВС) на САЩ участва в учението на НАТО "Steadfast Dart 2025", чиято актива фаза се провежда от 10 до 22 февруари в България, Румъния и Гърция. Информацията е съобщена от Министерството на отбраната за БНТ.

В учението участват близо 10 000 военнослужещи от силите за специални операции, сухопътните войски, военновъздушните и военноморски сили на 9 съюзнически държави - България, Франция, Гърция, Италия, Румъния, Словения, Испания, Турция и Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия. Американският безпилотен разузнавателен самолет р базиран във военновъздушната база "Авиано" в Италия. Той ще осигурява с разузнавателна информация различните етапи от учението. Целта е да се тестват способностите и процедурите за разгръщане на Съюзните сили за реагиране (ARF), да се повиши оперативната съвместимост между участниците по време на съвместната им подготовка. "Steadfast Dart 2025" демонстрира способността на НАТО за разполагането на Съюзните сили за реагиране за усилване на Източния фланг на Алианса и готовността на съюзниците за укрепване на колективната отбрана.

МВР има готов проект за антидрон защита на границата

МВР има готов проект за антидрон защита на границата

Антон Златанова: Противодействаме на дигиталната заплаха аналогово

В България учението се провежда в района на Учебен център "Црънча", авиобаза "Безмер", Военноморска база - Бургас, Национален военен учебен комплекс "Чаралица", Авиационен полигон на ВВС "Елена" и Учебен полигон "Корен". Българските военнослужещи ще проведат съвместна подготовка с колегите от състава на военновъздушния компонент и компонента за специални операции на ARF. Планирани са задачи по евакуация и десант на личен състав от вертолет, изпълнение на водолазни спускания, прочистване на сгради и помещения, провеждане на бординг операции и стрелби на море.

Екипажи на ВВС ще изпълнят съвместни опознавателни полети с екипажи на летателна техника от състава на Военноморските сили на Испания и маневри без реално използване на въоръжение в координация с формирования на испанските специални сили на терен. В тренировките у нас ще участват 460 военнослужещи с личното им оръжие и боеприпаси от състава на ARF, Корпуса за бързо развръщане на НАТО в Италия (NRDC-ITA), Командването на съвместните сили на НАТО в Неапол (JFCNP), както и близо 95 бойни и транспортни машини, 2 вертолета NH90, до 2 транспортни самолета A400 "Airbus" и до 6 самолета AV-8 "Harrier".

Дрон 30 кг. не може да се купи от магазина свободно

Дрон 30 кг. не може да се купи от магазина свободно

Тези дронове са специализирани

Същевременно bTV засече дрона RQ-4 Global Hawk в небето над България чрез платформата Flight Radar. Медията проследи траекторията му от излитането му от район в близост до военновъздушната база "Сигонела". Дронът е влязъл във въздушното ни пространство от Гърция. Маршрутът му минава над София, Враца, Монтана и Банско.

RQ-4 Global Hawk е дистанционно пилотиран самолет за наблюдение с дължина 14,5 метра, разстоянието между краищата на крилата е 40 метра и може да остане във въздуха 34 часа. Дронът струва 220 милиона долара. Той осигурява широк преглед и систематично наблюдение, използвайки радар със синтетична апература с висока разделителна способност (SAR) и електрооптични/инфрачервени (EO/IR) сензори с дълги времена на престой над целевите зони. Обезпечава постоянно покритие в почти реално време, използвайки интелигентни изображения. Използва се като платформа за дълга издръжливост на голяма надморска височина (HALE), покриваща спектъра от възможности за събиране на разузнавателна информация за подкрепа на сили в световни военни операции. Възможностите за наблюдение на разузнавателния дрон позволяват по-прецизно насочване на оръжията и по-добра защита на съюзнически сили.

Припомняме, след инцидента от уикенда край летище "София", където заради дрон бяха забавени шест полета, военният министър Атанас Запрянов призна, че липсва законодателство и дори военните нямат право да свалят дрон, ако той лети над поделението им. Вчера след среща с институциите транспортният министър Гроздан Караджов посочи, че по-вяроятната причина за полета на дрон е провокация или изпитване на системата ни за реакция, а не младежко забавление.