Проверяват сигнал за побеляване на река Върбица в района на град Златоград. На място са екоексперти от Смолян и от Басейнова дирекция "Източнобеломорски Район" (БД ИБР) и от Регионалните лаборатории към ИАОС в Смолян и Хасково заедно с представители на РУП - Златоград, както и от община Златоград. Информацията е на МОСВ.
Установено е, че в резултат на интензивните валежи през последните денонощия са се отмили част от натрупаните в опашката на хвостохранилище "Ерма река" отложения от хвоствов пясък.
Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" определи 12 пункта за вземане на проби - река Гидюрска, река Ерма преди пречиствателна станция Ерма река, река Ерма - мост преди ЕОФ.
Проби се вземат и от река Голямата след ХХ "Ерма река; р. Върбица преди гр. Златоград; р. Върбица след гр. Златоград; р. Върбица преди р. Неделинска; р. Върбица след р. Неделинска, р. Върбица при с. Върли дол; р. Върбица преди яз. Студен кладенец; р. Неделинска - устие; р. Помпена станция - Пресека, кладенци 1, 2 и 4 на ВиК - Смолян, район Златоград за водоснабдяване на гр. Златоград и населени места в региона.
Показателите, по които ще бъдат изследвани водните проби, са активна реакция рН, температура, електропроводимост, разтворен кислород, наситеност с кислород, неразтворени вещества, цианиди свободни, желязо, манган, цинк, мед, арсен, алуминий, кадмий, олово, никел, живак, калциево-карбонатна твърдост, уточняват от ековедомството.
Резултатите от анализите ще бъдат оповестени на сайта на екоинституциите.
Преди това - на 4 март, поради интензивните валежи РИОСВ - Смолян извърши проверка на същия обект, като бяха взети водни проби на изхода на хвостохранилището, където е заустването на отпадъчните води в река Голяма.
Анализираните до момента показатели от тези проби не показват превишения на емисионните ограничения, уверяват от МОСВ.
Подобни аварийни ситуации е имало и в края на 2017 и началото на 2018 година, припомнят от МОСВ.
Регионалните екоинспектори смятат, че управлението на минните отпадъци не става по начин, който гарантира опазването на околната среда. В тази връзка е необходимо становището на Министерството на енергетиката, в чиито правомощия е управлението и разрешителните режими по отношение на депата за минни отпадъци, каквото е и хвостохранилище "Ерма река".
Трябва да се има в предвид, че в това хвостохранилище освен отпадъчните води от обогатителната фабрика се вливат водите и от стари минни изработки от недействащи към момента рудници, към които регионалните структури на МОСВ нямат контролни функции. За тях компетентно е Министерството на икономиката.
Междувременно Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" (БД ИБР) изпрати предупреждение до областните управители на Смолян и Кърджали и до кметовете на общините Златоград, Кирково и Кърджали да предприемат действия съобразно правомощията си за предупреждение на населението за възможно замърсяване на водите на реките Голяма и Върбица и ограничаване на ползването им.
Предупреждения са изпратени и до ВиК - Смолян, ВиК - Кърджали, РЗИ - Смолян и РЗИ - Кърджали, които трябва да анализират качеството на питейните води от водоизточниците, разположени в терасата на реките Голяма и Върбица, като се вземе предвид евентуалният източник на замърсяване и да дадат указания за тяхното ползване от населението.