Рибари излязоха на протест в Бургас, съобщава кореспондент на БНР. Пред сградата на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури(ИАРА) в града се събраха около 100 рибари и собственици на кораби.
Протестиращите са категорични, че държавната агенция се е превърнала в репресивен орган.
Георги Пейчев от Царево се оплака, че различни институции ги проверявали ежедневно. "Ние се явяваме като престъпници, строени отзад на палубите, в зимните студени времена", недоволен е Пейчев.
Протестиращите рибари настояват за законови промени. Според Петър Василев от Асоциация "БГ Фиш" законът е рестриктивен. Той посочи за пример улова на бяла мида с разрешени уреди. В цяла Европа това било позволено и вкарано в регламентите, но не и у нас.
Директорът на изпълнителната агенция Валентин Вълков е категоричен, че репресии няма. Той поиска документ за репресия. "Ако ние трябва да приложим закона, сега на някой няма да му е приятно", подчерта Вълков.
Той обясни, че за последния месец са наложени само няколко акта на рибари.
sojourner
на 19.12.2016 в 11:28:48 #1Ситуацията с нашите рибари ми напомни една история от колониална Индия. Още през 1882 г. британците забраняват на индийците да си добиват сол от морето (чрез изпаряване на морска вода) и ги задължават да купуват сол за консумация единствено от британски компании. Солта е основно нещо и можем да си представим колко са пострадали индийците, които британците и без това не са се свенили да подлагат на глад, мор и всевъзможни лишения. Та в края 1929 г. Махатма Ганди и група общественици организират мирен протест против забраната на британската власт за добиването на сол от индийци и съответното данъчно облагане. А в началото на 1930 г, Индийският Национален Конгрес начело с Ганди излиза с декларация за самоуправление, в която пише в превод следното: "Ние вярваме, че това е неотменимо право на индийския народ, както и на всеки друг народ, да има свобода и да се радва на плодовете на своя труд и да има необходимото за живота, така че хората да могат да имат пълни възможности за растеж. Ние също вярваме, че ако едно правителство лишава хората от тези права и ги подтиска, то народът има още и правото да смени това правителство или да го премахне. Британското правителство в Индия не само е лишило индийския народ от свободата му, но е и основало управлението си върху експлоатацията на масите, и е сринало Индия икономически, политически, културно и духовно. Ние вярваме, следователно, че Индия трябва да прекъсне британската връзка и да постигне Purna Swaraj или пълен суверенитет и самоуправление." Виждате ли паралелите? Как анти-българската власт слага ръка върху народните ресурси и обявява хората за престъпници? Кой упълномощи въпросната агенция да се разпорежда с поминъка, който българските рибари имат от поколения?