През 2021 г. бизнесът в София е започнал своето възстановяване. Това стана ясно на пресконференция, на която бе представен икономическият профил на София за 2021 г. и отчет за изпълнение на дейността на общинската Агенция за инвестиции. Мария Христова - главен изпълнителен директор на общинската Агенция за инвестиции посочи, че водещо място за инвестиции в столицата идва от фирми за информационни технологии.
Петър Ганев, старши експерт в Института за пазарна икономика, коментира, че според доклада се очаква икономиката да не е толкова централизирана. БВП за столицата достига 38.6 лв., но се очаква да пада. Все пак остава голяма разликата - в пъти - с по-малките региони в страната. ДДС на предприятията през 2020 г. продължава да расте, най-голям дял има търговията, следват информационните технологии - въпреки кризата и рецесията от март-април. Растежът през 2020 г. е малък, достига над 75 млрд. лв.
Трите водещи сектора в столицата не са ударени от пандемията, докладва Ганев. По думите му, търговията има лек спад през март-април, но е успяла да излезе от кризата, фирмите в сферата на информационните технологии са продължили да нарастват.
Голям бум на строителство отбелязва обаче столицата, имотният пазар има ръст от 70% - като голям интерес има и към бизнес сгради, и към жилищно строителство.
Най-голям спад има в секторите на култура, ресторантьорство - спадът е с около 30% средно.
Средната заплата в столицата е с 30% по-висока от тази в страната и достига над 2000 лв., най-висока тя е в сектора "Информационни технологии" - 3600 лв., в банки, финанси - 2500 лв., държавното управление - около 2000 лв. Най-ниските заплати остават за служителите в хотели и ресторанти. Ръстът на заплащането се вижда във всички сфери и е валидно за цялата страна.
Населението
По време на пандемията докладът за София отбелязва ръст на населението в периферията около столицата и спад на населението в центъра на града. По предварителни данни от вчера на НСИ се показва сериозен ръст на жителите на столицата - и те вече достигат 1.5 млн. жители.
Броят на посетителите в столицата е възстановен, но посещенията на чужденци все още е на ниски нива. Туризмът остава секторът с най-бавно възстановяване. Столицата е преминала добре през кризата и вече е в растеж, съобщи Петър Ганев. Относно търговия, транспорт, промишленост - те са със спад през 2020 г. - но се очаква 2021 г. да имат растеж. Ресторанти и развлекателният бизнес все още са в криза, отчете икономистът. Нивата на растеж от 2019 г. вече са се върнали, заедно с това и инвеститорският интерес от чужбина, особено в дигиталната сфера.
Става все по-модерно да се работи от вкъщи или от други места.