Столична община се захваща с почистване на сградите в София от драсканици. За това информира кметът Васил Терзиев във "Фейсбук".

Той посочва, че граждани, с които разговаря, най-често му споделят, че очакват промени в града по отношение на драсканиците по сградите, липсата на осветление, разбитите тротоари и дупките по улиците. И в коментари към публикацията му има оплаквания от състоянието на улици и тротоари - в резултат от ремонти на подземната инфраструктура и недостатъчен контрол от страна на общината.

Терзиев изтъква, че София не заслужава да прилича на гето с надраскани фасади. "Този ангажимент поех още в кампанията. Отношението към София да е различно, градът да бъде чист, подреден и зелен", допълва той.

Кметът информира, че почистването от драсканици е започнало с едно от емблематичните за София места - Националния дворец на културата (НДК). Предвижда се да бъде възстановен видът на врачански камък, с който е облицована сградата и който до момент отговарящите за поддръжката фирми не са успявали да почистят. Върху облицовката на НДК периодично са нанасяни пластове фасадна боя, за да се прикрият надрасканото със спрей и замърсяването.

"Проведохме разговори с ръководството на НДК и се разбрахме заедно да върнем приветливата среда около най-оживеното място в града", пише още Терзиев. Той се надява също жителите и гостите на столицата да оценят положените усилия и да пазят повече града. Освен това се предвижда засилване на контрола и видеонаблюдението около вече почистените места.

Ще бъдат почиствани и подлези, стени и фасади на обществени сгради.

Смелчага преджапа релсите, за да рисува по спрял влак на метрото в София

Смелчага преджапа релсите, за да рисува по спрял влак на метрото в София

Безразсъдният художник се издирва

"Да рисуваш със спрей върху фасадите на обществени и жилищни сгради може да бъде изкуство, но може и да е обикновен вандалски акт. Разликите между графити и драсканиците са видими. Искаме да ограничим вандализма и да развием изкуството", отбелязва Васил Терзиев.

Като един от начините за дългосрочно разрешаване на проблема с драскането на обществени места той посочва създаването на легални места за практикуване на този вид изкуство в градска среда, каквито има в много други европейски градове и столици. Градоначалникът отбелязва, че с решение на Столичния общински съвет (СОС) през февруари 2023 г. са одобрени няколко пространства за разполагане на специални стени за улични художници, но такива до момента не са изградени, а единствените свободни зони за графити са в подлезите на естакадата около гара "Подуяне" и стените под моста "Чавдар", където този уикенд се провежда графити фестивалът Sofia Urban Art. "Ще анализираме одобрените локации в някои паркове и градини в София и в диалог с графити организациите ще набележим допълнителни. Така ще разширим възможностите за артистите да изразяват себе си, без да се притесняват, че извършват нещо нередно и нарушават закона", обяснява Терзиев.

Той призовава всеки гражданин, който стане свидетел на вандализъм, да сигнализира незабавно органите на реда.