Заводът за третиране на отпадъци в София (СПТО) премина успешно деветата проверка от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) за последната година и половина. Проверката обхвана както завода, така и депото за неопасни отпадъци "Садината".

Заместник-кметът по екология Надежда Бобчева коментира, че вместо да се справят с проблеми като незаконните сметища, институциите използват проверките като инструмент за натиск срещу Столична община, докато същевременно защитават икономически интереси, свързани с управляващото мнозинство.

Назначена със заповед на директора на РИОСВ - София, проверката бе извършена от шестима експерти от инспекцията и Контрол на околната среда - Пазарджик. Те направиха пълен обход на технологичния процес - от приемането и механичната сепарация на отпадъците до сушенето и обработката на RDF гориво.

На инспекторите са били предоставени всички изискани документи, включително договори за оползотворяване на RDF, протоколи за прием и предаване на рециклируеми материали за 2024 г., както и данни от кантарната система за входящи и изходящи материали.

В резултат на проверката са издадени три предписания: да не се съхраняват отпадъци извън регламентираните зони, RDF материалите, подготвени за експедиция, да бъдат преместени от клетка 5, а резултатите от предстоящото обследване на обемите в депото "Садината" да бъдат представени на РИОСВ.

В същия ден СПТО получи нова техника - мини челен товарач Bobcat S100, който ще подобри почистването на производствените сгради и междусградните пространства. Той допълва двата нови мотокара JCB, доставени преди седмица за товарене и транспортиране на RDF бали.

Основната мисия на СПТО е да минимизира количеството отпадъци за депониране чрез отделяне на рециклируемите материали за продажба, производство на компост от биоразградими отпадъци и трансформиране на остатъчните в RDF гориво. През 2024 г. заводът отчете значителни подобрения във всички ключови показатели.

Само 7107 тона битови отпадъци бяха директно депонирани, спрямо над 90 000 тона през 2023 г. Производството и пласирането на RDF гориво достигна рекордните 90 000 тона, което бе използвано в циментови заводи и топлоцентрали. Приходите от продажба на рециклируеми материали надхвърлиха 1,75 млн. лв., с над 1 млн. лв. повече от предходната година. В инсталацията в Хан Богров бяха преработени 8413 тона хранителни отпадъци - ръст от 17% спрямо 2023 г.

Рециклират се едва 38% от битовите отпадъци у нас при заложени от ЕС поне 55% след 2025 г.

Рециклират се едва 38% от битовите отпадъци у нас при заложени от ЕС поне 55% след 2025 г.

Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост предлага мерки

Междувременно темата за Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) продължава да предизвиква въпроси и критики от страна на опозицията в Столичния общински съвет (СОС). 

Вече месеци наред Столичният общински съвет не получава отговори на въпросите, свързани с дейността на СПТО, заяви председателят на БСП - София и заместник-председател на БСП Иван Таков. Той подчерта, че липсва информация от кмета Васил Терзиев относно развитието на третата фаза на проекта - RDF инсталацията.

"Преди две седмици видяхме колони от боклуци пред завода за отпадъци в София. Обяснението, което получихме от зам.-кмета по екологията, беше, че са се правили проверки в тези камиони. Това предприятие се превръща в една "черна дупка", за която никой не смее да даде обяснение", заяви Таков.

Общинският съветник Ваня Григорова също повдигна въпроса за състоянието на СПТО, като изтъкна, че улиците и тротоарите около предприятието са затрупани с бали от отпадъци. "Едва 10% от събрания отпадък се депонира, а всичко останало се използва", посочи тя.

Григорова представи и снимки на камиони, чакащи пред предприятието, които според нея не могат да разтоварят отпадъците си поради препълнените бункери вътре в завода.

"Миналата седмица, след като бяха публикувани снимки от завода, ръководството е привикало работниците и е започнало да ги тормози и да ги заплашва с уволнение", допълни Григорова.

Тя настоя за повече прозрачност и конкретни отговори от страна на общината относно работата на предприятието, особено във връзка с третата фаза от проекта за третиране на отпадъци.

Ваня Григорова: Столична община не е платила 1,5 млн. лв. на общинските болници

Ваня Григорова: Столична община не е платила 1,5 млн. лв. на общинските болници

Според общинската съветничка от БСП сумата е дължима за януари и февруари тази година

На брифинг в СОС оставката на директора на СПТО Николай Савов беше поискана от Антон Хекимян от ГЕРБ-СДС. Според него обаче Савов няма намерение да подава оставка, а и кметът Васил Терзиев няма смелостта да му я поиска. По думите на Хекимян, Бобчева, Савов и ПП-ДБ искрено са притеснени заради нередностите, които са свършили в завода за боклук. "Бобчева взима над 8000 лева заплата, Савов над 5000 лева, да ги връщат веднага, защото саботират процесите, свързани с това да дадат обяснение какво се случва в завода", призова той.

Хекимян изтъкна, че от година заводът за преработка на отпадъци е станал "черна кутия", а вече се е превурнал в "цъкаща екологична бомба", защото боклукът вече се разпростира и по бетона. В това общинският съветник вижда огромен проблем с начина на функциониране на завода и генерален проблем с директора на СПТО, който не може да се справи с работата си. Антон Хекимян иска възмобно най-бързо Савов да подаде оставка и се проведе честен конкурс за поста, а не "състезание с един кон" като при неговия избор.

Според Ваня Тагарева проверка на МОСВ потвърждава твърденията на ГЕРБ-СДС за нарушения, за които бил съставен и акт. По думите й е установено, че от СПТО с месеци не са подавали информация и не са въвеждали такава националния регистър. Имало и преправени данни, които няма да бъдат зачетени от РИОСВ и ще се стигне до плащането на 3 млн. лв. повече към държавата.