Строителна фирма започна да санира блок в хасковския квартал Орфей преди да е подала документи за това в общината и въобще да има разрешително за това.
Това съобщи на извънреден брифинг пред блока главният архитект на община Хасково Деляна Панайотова, цитирана от Хасково нет.

На място бяха и двамата заместник-кметове Евгени Консулов и Велин Балкански, както и директоръ на инспекцията по труда Петър Андреев.

"Случаят е куриозен. В общината няма подадена официална жалба. В края на миналата седмица в социалните мрежи се появи информация, че санирането на блок 32 е започнало, а фирмата е подала документи за издаване на разрешение за строеж в петък", разказа Евгени Консулов.

Той допълни, че още в петък е идвал на място и видял, че са започнали работа по блока и са положили изолация на една малка част от крайния вход. "Още тогава предупредих техническия ръководител веднага да спрат работа и да изчакат няколко дни разрешителното. Законите трябва да се спазват", допълни Консулов.

Главният архитект уточни, че издаването на разрешителното за строеж отнема 2-3 дни, а след тридневен срок влиза в сила.

Десетки нарушения при санирането в Благоевград

Десетки нарушения при санирането в Благоевград

Засилените проверки на инспекцията продължават

Шефът на инспекцията по труда допълни, че е бил сезиран в понеделник от зам.-кмета Велин Балкански за строежа и в 13 часа същия ден бил на обекта.

"Заварихме да работят 8 души. Бяха без каски, без предпазни облекла и без защитна мрежа на скелето. Дали сме срок от една седмица на фирмата да представи всички документи, свързани с обекта. Осемте работници имат трудови договори", уточни Андреев.

Кабинетът прие промените в програмата за саниране

Кабинетът прие промените в програмата за саниране

Измениха правителственото постановление

Според главния архитект сега строителната фирма трябва да събори всичко направено. Констативният протокол за нарушението е изпратен на РДНСК, откъдето трябва да санкционират фирмата. След това вече може да бъде издадено разрешение за строеж и санирането на блока да започне отначало.

Живеещите в блока се оплакаха, че са единствените потърпевши. "От южната страна са ни махнали старото остъкление на терасите и сложиха ново. Сега като го махнат, дъждът ще влиза направо в жилищата. Освен това разбрахме, че и покривът на блока е разкрит, а идват дъждове. Не ни интересува кой е виновен за станалото, но защо трябва да страдаме ние", питаха хората.

Началникът на "Контрол по Закона за устройство на територията" в местната служба по архитектура Ивомир Орлов обясни, че няма да се маха всичко. "Ако нещо би нанесло вреди, то ще остане. А покривът трябва да се покрие отново", обясни той.

Преди дни е подаден сигнал за този блок, че със санирането се извършват злоупотреби, полага се по-тънка изолация и се работи некачествено.

Обитателите на блока първоначално сметнаха, че спирането на работата е заради сигнал и се бяха наострили срещу съседите си. По-късно обаче разбраха, че проблемът не е в сигналите на съседите им.

Заместник-кметът Евгени Консулов призова всички саниращи фирми в Хасково да спазват стриктно сроковете, за да не се получават конфузни ситуации.

Сигнали за некачествено саниране не са постъпвали в общината официално, съобщиха от пресцентъра.

По информация на bTV проектът за саниране е одобрен, но строителството на въпросния блок е започнато от фирмата без издадено разрешително за строеж в края на миналата седмица.

При издадено разрешително за строеж ремонтните работи са под строителен надзор на фирма, избрана след обществена поръчка, а инвеститорски контрол е от служители от дирекция " Архитектура, градоустройство, строителство и инвестиции" на общината.

Акт 15 не може да бъде издаден без подпис на представителите на етажната собственост, с който те удостоверяват, че са доволни от свършената работа.

В конкретния случай санкциите към фирмата изпълнител трябва да бъдат наложени от РДНСК, защото строежът е от трета категория, допълват още от община Хасково и уточняват, че са сезирали и Инспекция по труда, които са направили проверка.

Община Хасково следи стриктно за спазването на закона при изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, заяви пред журналисти заместник-кметът Евгени Консулов.

До днес в община Хасково има един саниран по програмата блок с издаден акт 16, той е в квартал "Бадема" и един блок с издаден акт 15 в квартал "Орфей". След проведени обществени поръчки са сключени договори с фирми изпълнители на 72 панелни блока. На други 33 е в ход енергийно обследване, предстои обявяване на обществени поръчки за избор на изпълнител на ремонтите.