Кметът на София Васил Терзиев предупреди, че се готви нова криза, по-мащабна от тази с градския транспорт. В публикация на страницата си във Facebook той поясни, че залогът е половин милиард лева за сметоизвозване, които трябва да бъдат похарчени прозрачно и отговорно през следващите 5 години.
"Тази година изтичат 7 ключови договора за сметосъбиране и почистване в 20 от 24 района на София. Ако не обявим нови обществени поръчки навреме, цели квартали може да останат затрупани с боклуци! И не - това не е преувеличение. Ние от Столична община сме готови. Документите ни са готови. Но вече повече от месец и половина (при максимален срок от 14 дни) чакаме Министерството на финансите и подчинената му Агенция за обществени поръчки да дадат "зелена светлина", което се изисква по закон", коментира Терзиев.
Той посочва, че е по закон крайният срок за решение на Агенцията е изтекъл на 9 април, като до момента той е изпратил три писма на финансовия министър Теменужка Петкова. Столичният кмет предупреждава, че ако няма реакция, ще сезира Сметната палата и Народното събрание.
"Залогът е огромен - близо 500 милиона лева за следващите 5 години. Има хора, които не искат тези пари да бъдат управлявани прозрачно и почтено. Има хора, които искат още пет години от старото: скъпи договори; ниско качество на услугата; условия, които са изгодни само за фирмите, без защита на интереса на гражданите; ниски санкции и липса на контрол на фирмите. Но ние няма да позволим това", категоричен е Терзиев.
По-рано днес от пресцентъра на Столична община обявиха, че кметът Терзиев е изпратил трето писмо до финансовия министър Теменужка Петкова с призив за придвижване на обществени поръчки за сметосъбирането в София.
Там става ясно, че поръчките са предоставени в края на месец март на Агенцията по обществени поръчки, която е подчинена на Министерството на финансите - за задължително становище (със стандартен законоустановен срок до 9 април) преди обявяването им, обяснява СО.
От Общината посочват, че тази година изтичат 7 от договорите с фирмите за почистване и сметосъбиране на 20 от 24 района на столицата, което налага да бъдат подписани нови споразумения след провеждане на обществени поръчки. По закон тези поръчки трябва да бъдат съгласувани с държавната агенция, но СО изтъква, че тя бави становището си по задължителния предварителен контрол за законосъобразност.
Васил Терзиев призовава агенцията, чрез министър Петкова, за писмено становище по осъществения предварителен контрол на обществената поръчка в срок от 3 работни дни.
Припомняме, че днес в столичната общинска Комисия по екология ще бъдат изслушани директорите на две от сметосъбиращите фирми, които обслужват 8 столични района. Причината е, че фирмите съобщиха, че ще преустановят работата си заради неизплатени задържения от страна на Столична община, които са в размер на 9 млн. лв.
Все пак фирмите заявиха, че ще преценят дали да преустановят работа след деншното изслушване в комисията. Според СО неизплатените здържения се дърлжат на това, че все още не е приет бюджета, а това се очаква да стане на 29 май.
След заседанието на еко-комисията в СОС групата на ГЕРБ-СДС излезе с позиция за незаконни практики в завода за преработка на боклук и призова компетентните органи да направят проверка.
Пред журналисти съветникът Антон Хекимян заяви, че са в ход проверки на Регионалната инспекция по околната среда и водите и на Министерството на околната среда и водите.
"Миналата седмица при проверка в завода открихме огромно нерегламентираното сметище от рециклируеми отпадъци, RDF бали, които вместо да са в циментовите заводи, гният под дъжда. Налице е ударно зариване на пластмасови бутилки и други отпадъци. Затова смятаме, че трябва да се извърши незабавна, спешна проверка от прокуратурата", категоричен е Хекимян, цитиран от БТА.
Той посочи още, че с колегите му отново са посетили завода и околностите около него в петък, събота, неделя и понеделник, като с помощта на дрон са открили второ незаконно сметище на 300 метра от първото.
"Малки камиончета се товарят от багерчета и тези камиони директно се заравят на клетка 1, 2, 3, 4, директно се депонират на столичното сметище, което се запълва ударно абсолютно незаконно", коментира още общинският съветник.